Çankırı Kaya Tuzu Kullanmak Neden Önemli?

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 15/11/2021 0 Yorum Sofralık Çankırı Kaya Tuzu,

 

Çankırı Kaya Tuzu Kullanmak Neden Önemli?

 

Çankırı Kaya Tuzu Kullanmak Neden Önemli? Her şeyden önce Çankırı kaya tuzu bir tuz değil halit mineralidir. Rafine ve benzeri tuzlara benzemediği için, tansiyon hastaları bile eser miktarda kullanabilir. Diğer tuzlara oranla neredeyse vücutta hiç su tutmadığı için ödem oluşmasına mani olur.

 

Öte yandan dünyanın en iyi kaya tuzu olarak bilinen Çankırı kaya tuzu içinde vücudumuzun ihtiyacı olan 84 minerali barındırdığı için bu anlamda da kaya tuzu kullanmak önemlidir. Nitekim Çankırı kaya tuzu adeta bir mineral deposudur. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, çinko ve selenyum gibi en önemli mineralleri içerir.

 

Ve yine Çankırı kaya tuzunun radyasyon emici özelliği bulunmaktadır. Radyasyon yayan cihazların yanında büyük bir parça kaya tuzu ya da lambası bulundurursanız faydasını görebilirsiniz. Bir tuz lambası ile evinizde radyasyon yayan elektronik eşyaların mikro dalga fırınların ve televizyon gibi günlük kullanımda bir hayli yer edinen eşyaların ortama yaydığı kötü enerjiyi bir tuz lambası aile bertaraf edebilirsiniz.

 

Çankırı kaya tuzu genellikle kirli beyaz, gri ya da saydam görünümlüdür. Saydam veya parlak görünümlü beyaz tuzlardan granül tuz veya kristal dediğimiz kaya tuzu üretimi yapılmaktadır. Bu tuzlar deniz ve göl tuzları gibi ağır metalleri bünyesinde barındırmaz. Onun için fabrikada işlem görmemiş, en doğal saf tuzdur, yani rafine edilmemiş tuzdur.

 

Çankırı Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

 

Her ne kadar üstte Çankırı kaya tuzunun faydalarından kısmen bahsetmiş olsak bile, kaya tuzunun faydalarını maddeler halinde sıralamak, mevzunun anlaşılması için daha iyi olacaktır. Şimdi aşağıda Çankırı kaya tuzu faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

 

 • Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır. Vücut PH dengesini korur.
 • Romatizma, kas ağrıları ve kemik ağrılarına yarar sağlar.
 • Böcek ısırıklarına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemine iyi gelerek sinir sistemine de fayda sağlar.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Yaşlanma etkilerini azaltır.
 • İştah arttırıcı özelliği vardır ve mide ekşimesine karşı fayda sağlar.
 • Uykusuzluğa iyi gelerek uyku düzeni sağlar.
 • Vücuttaki su emilimini arttırmaya yardımcı olur.
 • Strese karşı iyi gelir.
 • Damar sağlığını korur.
 • Kaya tuzu dişlerin beyazlatılmasında ağız spreyi olarak da kullanılır.
 • Böbrek ve mesane taşlarına karşı da kullanılabilir.
 • Gut hastalığına iyi gelir.
 • Kas kramplarına yararlıdır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasına yardım eder.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Sindirim sistemini rahatlatan kaya tuzu sindirim bozukluklarına iyi gelir.

 

Kaya Tuzunun Renkleri Önemli mi?

 

Su ve tuz bedenimiz için gerekli olan iki temel gıda maddesidir. Öyle ki bedenimizin büyük bölümü bu iki maddeden oluşmaktadır. Sağlığımız için gerekli olan bu iki gıda maddesinin doğal ve temiz haliyle tüketilmesi çok önemlidir. Buna rağmen market ve diğer mağazalarda satılan pek çok tuz rafine edilmiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere çeşitli kimyasal maddeler içeren ve doğal halinden tamamen uzak olan bu tuzlar, çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilmektedir. Üstelik bu rafine tuzlara sağlığımız için gerekli olan iyot ilave edildiği için çoğu zaman zararlı yönlerinden ziyade faydasını düşünmekteyiz. Ancak unutulmamalıdır ki insan vücudu için gerekli olan iyot, sadece rafine tuzlarla değil, doğada yer alan birçok hayvansal ve bitkisel gıdalardan karşılanabiliyor.

 

Kristal kaya tuzunun doğal ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle göl tuzlarının pek çok kimyasal atığa ve çevresel kirliliğe maruz kaldığı için rafine edilmesi şarttır. Ancak tuz mağarasından çıkarılan kaya tuzları temiz olması koşuluyla doğal haliyle tüketilebilir. Her kaya tuzu ilk çıkarıldığında doğal olsa da temiz olmayabilir.

 

İçerisinde çeşitli ağır metaller ve yabancı karışımlar olabilir. Bununla birlikte içerdiği doğal elementlerin birini diğerinden çok az ya da çok fazla içerebilir. Bu nedenle beyaz olan veya beyaza yakın olan doğal kaya tuzunun temiz olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz ve beyaza yakın olmayan ve çeşitli renklere sahip olan tuzlar, sahip olduğu rengi, içerisinde fazla bulunan maddeye bağlı olarak alabilmektedir.

 

Örneğin Himalaya tuzuna pembe rengini içeriğinde ki demir oksit vermektedir. Çankırı kristal kaya tuzunun rengi bembeyazdır. İçerisinde yer alan 84 minerali dengeli olarak içerir. İşte bu dengeli olma özelliği bile, Çankırı kaya tuzunu kullanmak için başlı başına bir sebeptir.

 

Rafine Tuzun Zararları Nelerdir?

 

Rafine tuz, akar akar diyerek reklamı yapılan işlenmiş fabrikasyon, hatta kiminin üzerinde iyotlu yazan tuzlardır. Rafine işlemi esnasında 650 derecelik ısıya tabi tutulan tuzun doğal yapısı büyük oranda bozulmaktadır.

 

Rafine tuzun yüzde 97,5'i sodyum klorür ihtiva ederken, geri kalan kısmı iyot ve alüminyum hidroksit gibi nem alıcı kimyasal maddeler içermektedir. Düzenli olarak rafine tuz tüketilmesi sonucunda bu kimyasallar alzheimer hastalığına yol açabilmektedir.

 

Sürekli rafine tuz kullanan kişilerin hücrelerindeki su miktarı azalmakta ve bu durum yüksek tansiyona davetiye çıkarabilmektedir. Rafine tuzların bir diğer eksisi de vücuttan atılmasının uzun sürmesi, akabinde hazmedilemeyen tuzun eklem ve kemiklerde birikmesidir.

 

Bu da beraberinde gut ve böbrek rahatsızlıklarını getirebilmektedir. Dolayısıyla, rafine tuzun gıdalarda mümkün olduğunca az kullanılması, kaya tuzu gibi doğal ve rafine işlem görmemiş doğal alternatiflere yönlenilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Çankırı Kaya Tuzunu Nereden Temin Edebilirim?

 

Maalesef ki artık bazı aktarlar, hatta Çankırı’da olmayan firmalar bile Çankırı kaya tuzu sattığını iddia etmektedir. Oysa gerçek anlamda Çankırı kaya tuzunu satan firmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu anlamda Çankırı’da bulunan firmamız yaren tuz, tuz ve tuz lamba üretiminde sektörün ilk ve en büyük firmasıdır.

 

Birçok müşterimiz, sofralık tuz ve tuz lamba konusunda şikâyetlerini sık sık dile getirmekte. Hatta bazı müşterilerimize Çankırı tuz lambası adı altında Himalaya tuz lambası satıldığını bile görmekteyiz. Bu yüzden rastgele firmalardan alışveriş yapmamanız konusunda sizi uyarırken, sitemiz üzerinden her türlü Çankırı tuzu temin edebileceğinizi bir kez daha ifade etmek isteriz.

 

 

 

Çankırı Kaya Tuzu Kullanmak Neden Önemli? adlı konumuza son verirken, kaya tuzu ile alakalı başka videolar izlemek için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilir veya sofralık kaya tuzu ürünleri sayfamızı inceleyerek, toptan veya parekende sofralık kaya tuzu temin edebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz