Doğal Tuz Lambası Nedir Özellikleri Nelerdir?

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 02/12/2021 0 Yorum Kaya Tuzu Lambaları,

 

Doğal Tuz Lambası Nedir Özellikleri Nelerdir?

 

Doğal Tuz Lambası Nedir Özellikleri Nelerdir? Bu ürünün adı her ne kadar doğal olsa da, diğer kaya tuzu ürünlerinin doğal olmadığı anlaşılmasın. Gerçek kaya tuzundan elde edilen ürünlerin tamamı doğaldır. Hiçbir ürün rafine edilmez, fabrikasyon işleme tabi tutulmaz. Fakat doğal tuz lambasının adının doğal olmasının sebebi şu ki, ona şekil vermek, desen yapmak veya herhangi bir figüre benzetmek için özel çaba harcanmıyor.

 

Doğal tuz lambasının en büyük özelliği, görünüm ve dekoratif bir ürün olarak öne çıkmasından ziyade, tuz lambasının sağlık açısından faydasını görmek isteyenlere maksimum fayda sağlamaktır. Bu yüzden doğal tuz lambaları, görünümden ziyade ağırlığı ve kullanım amacıyla ön plana çıkar.

 

Doğal Tuz Lambası Nedir?

 

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi doğal tuz lambası, diğer tuz lamba türlerinde olduğu gibi hiçbir şekilde bir kalıp veya baskı uygulamasına tabi tutulmamasıdır. Bu ürün tamamen el işlemesiyle oluşur. Ayrıca doğal tuz lambası, mağaradan çıktığı gibi doğal tuz yapısını muhafaza etmesine önem gösterilir.

 

Özellikle sağlık için bu ürünü alan müşterilerimiz kullanacakları odanın metre karesine göre ürün seçmelidir. Doğal tuz lambasının odaya göre küçük olması istenen faydayı sağlayamaz. Odaya göre büyük alınan tuz lambasının ise faydası var; lakin zararı yoktur. Nitekim istenen etkiye ve odanın istenen hava kalitesine ulaşmasına daha çabuk ulaşılır.

 

Bu yüzden sitemiz üzerindeki doğal tuz lamba ürünleri kilolarına göre sınıflandırılmış, iki kilogramdan sekiz kilograma kadar olan tuz lambaları ağırlıklarına göre satışa çıkarılmıştır. Burada bir kez daha tekrarlamakta fayda var, bir odaya tuz lambasını ne kadar büyük alırsanız o kadar fayda görürsünüz, kaldı ki bir oda da iki tuz lambası veya üç tuz lambası birden kullanmanın da mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

 

Doğal Tuz Lambası Nerede Kullanılır?

 

Açıkçası doğal tuz lambaları, insanın olduğu ve kapalı mekân olarak adlandırabileceğimiz her yerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Evinizin veya ofisinizin bütün odalarında doğal tuz lambasını kullanabilirsiniz. Fakat tuz lambasının faydasını görmeniz için tuzun içindeki lamba vasıtasıyla ısınması gerekmektedir.

 

Bu yüzden sürekli bulunduğunuz, ya da en çok vakit geçirdiğiniz odada tuz lambasını kullanmak en mantıklı tercih olacaktır. Ayrıca yine kullandığınız odanın sürekli kapısının açılması veya pencerelerinin açık tutulması da istenen faydayı sağlamayacaktır. Çünkü böyle bir ortamda temizlenen hava dışarı çıkarken, dışardaki pis hava içeri girecektir.

 

Genellikle oturma odalarında ve salonlarda kullanılan doğal tuz lambaları; havayı iyonize ederek nefesi rahatlattığı için en çok yatak odalarında kullanılırlar. Gece lambası yerine odalarda kullanılan doğal tuz lambaları hoş bir görüntü sunmakla birlikte, insan vücuduna zararlı pozitif iyonları yok eder, havada uçuşan toz ve kirden oluşan partikülleri üzerine çekerek, rahat nefes almanızı sağlar.

 

Sırf bu yüzden olsa gerek; çalışma odalarında ve ofislerde odaklanmayı arttırıcı etkisi sebebiyle kullanılan doğal tuz lambaları, yüksek performanslı bir iş hayatını da mümkün kılar. Ayrıca iş merkezlerinde, ofislerde, otellerde ve çeşitli güzellik salonlarında sırf dekoratif amaçlı kullanılan doğal tuz lambaları sağlık yönünden de fayda sağlar.

 

Doğal Tuz Lambası Nasıl Kullanılır?

 

Doğal tuz lambasını uyumadan birkaç saat önce fişe takın. Ve odanın kapısını penceresini kapatarak hava akışının sonlanmasını sağlayın. Uyumak için odaya girdiğinizde tuz lambasını söndürmeyin. İçindeki lamba yanmaya devam etmelidir. Doğal tuz lambasının faydasını görmek için mutlaka lamba ışığının yanması gerekir. Gün ışığında da lambası açık vaziyette kullanabilirsiniz. Elektrik tüketimi minimum seviyededir. Buzdolabı lambası kadar düşük enerji tüketir.

 

Ayrıca odanın kapı ve penceresi kapalı olursa etkisini her nefes alışınızda hissedersiniz. Her gün nemli bir bez ile sileceğiniz doğal tuz lambasının hem etkisini artırırsınız, hem de odanın içinde bulunan alerjenleri doğal tuz lambasının üzerinden temizlemiş olursunuz.

 

Doğal Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?

 

Kristal tuzun içerisindeki lamba yandığı zaman tuz hafif ısınır ve odadaki nemi lamba üzerinde toplar. Bu kristal tuzun yüzeyinin hafif ıslanmasına yol açar. Ve böylelikle Kristal tuz çevreye negatif yüklü iyonlar saçar. Negatif yüklü bu iyonlar çevrenin pozitif yüklü iyonlarıyla birleşerek ortamın nötral hale gelmesine yardımcı olur.

 

Kullandığımız birçok elektrikli ev araçları çevreye yüksek frekansta elektrik yayarlar. Bu insan vücudunun doğal elektrik frekansından oldukça yüksektir. Evlerimiz bilgisayar, televizyon gibi cihazların yaydığı pozitif yüklü iyonlarla doludur. Özellikle saatlerce bilgisayarın karşısında çalışma ya da televizyon seyretmeden dolayı insanda sinirlerin gerilmesine ve uykusuzluklara sebep olur.

 

Ayrıca bu yüksek düzeydeki elektrik yüklü, vücutta bazı saldırgan maddelerin özgürleşmesine sebep olur. Özgürleşen bu saldırgan maddeler hücrenin genetik yapısına saldırarak bozarlar ki, bu vücutta kanser oluşmasına sebep olabilir. Çevreye yayılan aşırı elektrik yükünden, çocuklar daha fazla etkilenmektedir. Şimdi aşağıda maddeler halinde tuz lambasının faydaları nelerdir? Teker teker zikredelim:

 

 • Sakinleşmeye ve gevşemenize yardımcı olur.
 • Solunum problemlerini iyileştirir.
 • Astıma, koaha ve Bronşite iyi gelir.
 • Alerjileri yok etmeye yardımcıdır.
 • Bulunduğu ortama negatif iyon yayar.
 • Stres, uykusuzluk ve ağrılara iyi gelir.
 • Akciğerlerin kapasitesini yükseltir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Canlılık, zindelik verir.
 • İşte verimi ve konsantrasyonu arttırır.
 • Bebeklerin gelişimi için temiz hava sağlar.
 • Daha iyi bir genel sağlık ve refah duygusu.
 • Soğuk algınlığı ve gribi azaltır
 • Romatizmal hastalıklara fayda sağlar.
 • Daha dinç kalkarsınız.
 • Geceleri uyumanızı kolaylaştırır.
 • Baş ağrısı ve migrene iyi gelir.
 • Çalıştığı odada uçuşan tozu temizler.
 • Fiziksel yorgunluğun giderilmesini destekler.

 

Doğal Tuz Lambası Ne İşe Yarar?

 

Astıma, bronşite, koaha ve solunum yolları hastalıklarına karşı adeta bir şifa olan tuz lambası ne işe yarar? Sorusunun cevabını tekbir cümle ile veremeyeceğimiz için, doğal tuz lambasının faydaları maddeler halinde ve açıklamalarıyla beraber sırasıyla anlatalım:

 

Doğal Tuz Lambası Konsantrasyonu Artırır

 

Temiz ve rahat nefes almayı sağlayan tuz lambaları konsantrasyonu artırır ve uzun süreli çalışmalarda odaklanmayı sağlar. Birçok alanda kullanılan tuz lambaları özellikle bulunduğu ortamın havasını temizleme konusunda oldukça etkilidir.

Böylece tuz lambalarının sağlığa faydaları da oldukça fazla olmaktadır. Hem dekoratif amaçlı hem de sağlıklı olmasından dolayı son yıllarda sıkça tercih edilen bir üründür. Dikkat eksikliği yaşayan özellikle ilkokul çocuklarının çalışma masalarında bulunması mutlaka tavsiye edilir.

 

Doğal Tuz Lambası Uyku Kalitesini Artırır

 

Doğal Tuz lambaları uyku problemi yaşayan kişilerin rahat bir şekilde uyumasını sağlayarak uyku kalitesini artırır. Gece lambası amacıyla kullanıldığında yatak odası havalarının temizlenmesini sağlar ve kaliteli uyku imkânı sunar.

 

Nitekim Doğal Tuz lambaları, iç kısımda yer alan ampulün tuzu ısıtmasıyla negatif iyon yayar. Bu sağlıklı negatif iyonlar sayesinde bulunduğunuz ortamdaki bakteri ve tuz parçacıklarını yok ederek havanın nötrleşmesini sağlar. Uyku sorunu, genel olarak herkeste görülen etkilerden biridir.

 

Bulunduğunuz ortamdaki, cep telefonu, televizyon, bilgisayar ve çeşitli elektronik cihazların yaydığı radyasyon uyku bozukluğuna neden olur. Gün boyunca çalışan tuz lambası, oluşan radyasyon sonucu uyku hormonu üretiminin gecikmesi ve uyku bozukluğu gibi sorunların önüne geçer. Bu nedenle doğal tuz lambasının gün boyu çalışması, ortamdaki havayı kirletici maddeleri yok ederek, uyku sorununu ortadan kaldırır.

 

Doğal Tuz Lambası Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

 

Bulunduğu ortamda, mekânın nem dengesini sağladığı için solunum yolu hastalıklarına iyi gelen tuz lambaları nefes darlığı, astım, alerji gibi problemlerin iyileşmesine yardımcı olur. Göğüs hastalarının rahat nefes almasını sağlar.

 

Sigara kullananlar için ve koah hastalığından mustarip olanlar içinde tuz lambası tavsiye niteliğindedir. Ayrıca sigara içilen ortamlarda tuz lambası bulundurmanın da havayı temizleme açısında fayda vardır.

 

Doğal Tuz Lambası Kas ve Eklem Ağrılarını Azaltır

 

Doğal Tuz lambası nemli ortamlarda oluşan kas ve eklem ağrılarını da büyük ölçüde azaltmaya yardımcıdır. Bu sebeple kas ve eklem ağrıları olan kişiler tuz lambası kullanarak ağrılarını azaltabilir. Nitekim tuz lambaları ortamda bulunan nemi kendi üzerine çekerek, bulunduğu ortamın fazlaca nemli kalmasının önüne geçer.

 

Tuz Lambası İdeal Nem Dengesini Sağlar

 

Doğal Tuz lambası nem dengesini sağlar. Bulunduğu ortamda nem oluşumunu engellemesi sebebiyle de tuzun fazla nemi çekmesini sağlar. İçinde bulunan ampul sayesinde nemi maksimum derecede içine çeker. Böylece rutubetli ortamların uygun nem seviyesine ulaşmasını sağlar. Hususiyetle nemli ortamlarda tuz lamba kullanımı, ortam için idealdir.

 

Doğal Tuz Lambası Negatif İyon Yayar

 

Havadaki elektrik akımları bizim ruh halimizi, enerji düzeyimizi ve sağlığımızı ciddi ölçüde iyileştiriyor. Bugün içinde yaşadığımız evler ve ofisler negatif iyonları içeriye alamıyor. Bilgisayarlar, floransan ışıklar, havalandırma sistemlerinden gelen suni hava ve modern bina yapımında kullanılan malzemeler yoğun bir pozitif iyon üretimine yol açıyor. Pozitif iyonlar bizim kendimizi yorgun, depresif ve sinirli hissetmemize sebep olabilir.

 

Evinizdeki iyon dengesini oluşturmak stresli bir yaşam tarzının beraberinde getirdiği halsizliği yenmenize yardımcı olabilir. Dünyanın en sakin ve dinlendirici yerlerinde negatif iyon yoğunluğu vardır. Şelale, dağ, deniz kenarı ve ormanlık alanlar gibi alanlarda havadaki iyon seviyeleri tam bir uyum içerisindedir.

 

Doğal Tuz lambası kullanıldığı ortamda, doğal olarak negatif iyon yayar. Böylece ortamın havasını temizleyen tuz lambaları nefes almayı kolaylaştırarak insan sağlığına fayda sağlar. Size iyi hissettirir. Birçok kişi tarafından kullanılması önerilen tuz lambaları bu yönüyle tam bir şifa kaynağı olarak kullanmaktadır.

 

Türkiyenin İlk ve En Büyük Doğal Tuz Lamba Üreticisi Yaren Tuz

 

 

Yukarıdaki videoda Yaren Tuz Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Hocamız Tuz lambaları hakkına bilgi verirken görülüyor. Ve şimdi Doğal Tuz Lambası Nedir Özellikleri Nelerdir? adlı konumuza son verirken, Tuz lambaları hakkında başka videolar izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz

Bir Yorum Yaz