Himalaya mı Yoksa Çankırı Tuz Lambası mı?

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 05/11/2021 1 Yorum Kaya Tuzu Lambaları,

 

Himalaya mı Yoksa Çankırı Tuz Lambası mı?

Himalaya mı Yoksa Çankırı Tuz Lambası mı? Tuz lambaları son zamanlarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Bunun en temel sebebi negatif iyonları ile birçok fayda sağlamaktadır. Negatif iyonlar bulunduğunuz ortamın temiz ve kaliteli bir havaya dönüşmesinde en önemli etkendir. Negatif İyonların faydası sadece bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Negatif İyonlar;

  • Fiziki yorgunluklara iyi gelerek kişinin daha az stresli olmasını sağlamaktadır.
  • Akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlayarak astım gibi hastalıklara da iyi gelmektedir.
  • Vücudunuzun en önemli sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendirerek daha canlı ve dinç bir görünüme sahip olmanızı da sağlamaktadır.
  • Odaklanma problemi yaşayan kişilerin konsantrasyonunu arttırarak iş veriminin daha güçlü hale gelmesini sağlamaktadır.
  • Enerjinin daima yüksek olmasını sağlayan tuz lambaları sağlığa yüksek oranda faydası gözlenmektedir.

Ülkemizde birçok farklı sebeple tercih edilen iki tür tuz lambası bulunmaktadır. Bunlar Himalaya Tuz Lambası ve Çankırı Tuz Lambasıdır. Her ikisinde de toplamda 84 adet mineral bulunmaktadır. Ancak Çankırı Tuz Lambasında daha dengeli bir mineral dağılımı olduğundan insan vücudu için daha çok fayda gösterdiği gözlemlenmiştir. Asıl önemli bir detay ise Himalaya Tuz’unun pembe renkte olmasıdır. Pembe renkte olması sebebiyle Himalaya Tuz Lambasında demir oranının fazla olması bazı durumlarda insan hayatı için tehlike arz etmektedir.

Neden Çankırı Tuz Lambası Tercih Etmeliyim?

Tuz lambalarının etkilerinin fazla olması ile daha tercih edilebilir hale gelmesi ile bu tuz lambalarının da dezavantajları göz ardı edilmemelidir. Peki, Himalaya Tuz Lambası neden erir ve nasıl temizlenir? Tuz lambası her ne kadar negatif iyon yaysa da etkisinin o kadar pozitif olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak bazı tuz lambaları fayda getirecek hevesi ile alınsa da erimesi ile hiçte sağlıya yararlı olmayacaktır.  Himalaya Tuz Lambaları aşırı ısınma göstererek erimekte olup ıslak bez ile yapılan temizlikte hassas yüzeyin aşınmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple tuz lambaları büyük bir hassasiyetle ve nemli olan bezlerle yapılmalıdır.

Hafif ve hassas dokunuşlar ile yüzeysel olarak temizlenmelidir. Kimyasal maddelerinde kullanılmaması tuz lambası açısından oldukça önem arz etmektedir. Temiz ve nemli bir bez yardımı ile iki güne bir temizlemek lambanızın da daha sağlıklı olmasına ve etkisini daha iyi göstermesine sebep olacaktır.

Her ne kadar Himalaya Tuz Lambası meşhur olsa da Çankırı Tuz Lambasının daha faydalı olduğu da bir gerçek haline gelmiştir. Himalaya Tuz Lambasında demirin fazla olması oldukça zarar teşkil etmektedir. Çankırı Tuz Lambasında sodyum klörürün olması ile bronşite dahi fayda göstermesi ile Himalaya Tuz Lambasına göre daha çok tercih edilebilir hale gelmiştir.

Çankırı Kaya Tuzunda dengeli miktarda mineralin bulunması ile solunum yolunun açılmasında oldukça fazla rol üstlenmektedir.  Himalaya Tuz Lambası ise demir oranının fazla olması ile solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olacak niteliktedir.

UZMANLARDA ÇANKIRI TUZ LAMBASINI ÖNERİYOR

Tuz lambalarının en büyük faydası aslında içlerinde bulunan minerallerdir. Bu sebeple minerallerin dengeli miktarda bulunması oldukça önemlidir. Her şeyde olduğu gibi mineralinde fazlası veya azı insan sağlığı açısından farklı etkenler doğurabilmektedir. Himalaya Tuz Lambasının içinde bulunan mineraller ile fazla ışık vermesi muhtemel değildir. Ancak Çankırı Tuz Lambası gibi boğuk ve düzensiz ışık veren tuz lambalarının faydası olabilmektedir.  

Bu sebeple minerallerin, demirin, sodyum klörürün dengeli bir miktarda bulunduğu Çankırı Tuz Lambası oldukça tercih edilebilir hale gelmiştir. Evinizin daha kaliteli bir ortama ulaşması için tuz lambalarının büyük oranda etkili olduğunun kanıtlanması üzerine Çankırı Tuz Lambası Himalaya Tuz Lambasına nazaran daha fazla faydayı bünyesinde bulundurması sebebiyle uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

 

1 Yorum

Mine Yortu:
22/10/2023, 02:26:33 AM
Cevapla

Tuz lambalarının faydaları gerçekten çok önemli.

Bir Yorum Yaz