Kaya Tuzu Nedir Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 01/01/2022 0 Yorum Sofralık Çankırı Kaya Tuzu,

 

Kaya Tuzu Nedir Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

 

Kaya Tuzu Nedir Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir? Hepinizin malumu üzere onlarca çeşit tuz var. Fakat biz bunları rafine edilmiş tuzlar ve el değmeden üretilen, doğada tabi bir şekilde bulunan organik tuzlar olarak ikiye ayırabiliriz. Organik tuzların başında ise kaya tuzu gelir. Esasen halit minerali olan ve sodyum klorürün diğer adı olan kaya tuzu yer altındaki tuz madenlerinden çıkarılır.

 

Bu madenler asırlar boyunca işletilebilir. Nitekim 5000 yıldır kullanılan Hititlerden kalma kaya tuzu mağaralarından biride Çankırı ilimizde bulunmaktadır. Bunun gibi kaya tuzu çıkarılan dünya üzerinde binlerce tuz madeni vardır ki, bunların yine dünyaca en çok bilineni ve en meşhurları Himalaya kaya tuzu olandır.

 

Çankırı Kaya Tuzumu Himalaya Kaya Tuzumu?

 

Çankırı tuzu ve Himalaya tuzunun her ikisi de yüksek element ve mineral içermektedir. Ancak Çankırı kaya tuzunun içerisinde ki mineraller insan sağlığı açısından yararlıyken Himalaya tuzunda bor, bakır, krom, flor, manganez, çinko, selenyum, molibden gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen daha birçok mineraller içerir. Bu sebeple Çankırı kristal kaya tuzu Himalaya tuzuna göre sağlık açısından daha önemlidir.

 

Nitekim ülkemizde yapılan laboratuvar sonuçları bize gösterdi ki, Çankırı kaya tuzu dünyaca ünlü Himalaya kaya tuzundan çok daha kaliteli bir tuzdur. Himalaya tuzunda demir oranının fazla olması, tuza pembemsi bir renk verirken, insan vücuduna fayda sağlayan minerallerin dağılımı da random şekildedir.

 

Hâlbuki Çankırı kaya tuzunda bulunan ve vücudumuz için fayda sağlayan 84 mineral Himalaya tuzu gibi karma bir düzene sahip olmak yerine, eşit dağılım göstermiştir. Bu tuzumuz tamamen beyaz renkte olup, madenlerden kristal ve şeffaf olarak ta çıkarılmaktadır. Ve yine laboratuvar sonuçlarına dayanarak Çankırı kaya tuzunun dünyanın en iyi tuzu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

 

Hakikat şu ki kaya tuzunun faydaları saymakla bitmiyor. Her şeyden önce tuz denince akla yüksek tansiyon gelir. Fakat kaya tuzu, rafine tuzların aksine tansiyonu yükseltmez. Bu yüzden tansiyon hastalarının tuz kullanma ihtiyacı hissettiklerinde rafine tuz kullanmak yerine kaya tuzu kullanmasını şiddetle öneririz.

 

Öte yandan rafine tuzlar vücutta su tutar. Buna ödem denir. Vücut tutulan suya karşılık şişkin görünür. Kısaca rafine tuzlar vücutta ödem yaparken, kaya tuzu ise bunun tam aksine vücuttaki ödemi atar. Şimdi hemen aşağıda maddeler halinde kaya tuzunun faydalarını sıralayalım:

 

 • Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır. Vücut PH dengesini korur.
 • Bedenimizdeki yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasına yardım eder.
 • Uykusuzluğa iyi gelerek uyku düzeni sağlar
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Peeling için kullanırsanız cildinizin beslenmesine de yardımcı olur.
 • Böbrek ve mesane taşlarına karşı da kullanılabilir.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Romatizma, kas ağrıları ve kemik ağrılarına yarar sağlar.
 • Vücuttaki su emilimini arttırmaya yardımcı olur.
 • İştah arttırıcı özelliği vardır ve mide ekşimesine karşı fayda sağlar.
 • Gut hastalığına iyi gelir.
 • Ağız kokusunu giderme amacıyla kullanılabilir.
 • Kemikleri ve bağ dokuları güçlendirir.
 • Açlığa sebep olan mineralleri dengeler, diyetinize yardımcı olur.
 • Kas kramplarına yararlıdır.
 • Kaya tuzlu suda banyo yapmak su tutumuna engel olur.
 • Bağışıklık sistemine iyi gelerek sinir sistemine de fayda sağlar.
 • Strese karşı iyi gelir.
 • Salya ve diğer sindirim sistemi sularının akışını sağlar.
 • Damar sağlığını korur. Kan basıncını dengeler.
 • Kaya tuzu dişlerin beyazlatılmasında ağız spreyi olarak da kullanılır.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kaya tuzu ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlar
 • Limon suyu ile birlikte tüketimi mide kurtçuklarına karşı iyi gelir
 • Böcek ısırıklarına iyi gelir.
 • Sindirim sistemini rahatlatan kaya tuzu sindirim bozukluklarına iyi gelir.

 

Kaya Tuzu Nerelerde Kullanılır?

 

Oldukça geniş bir tüketim alanına sahip olan kaya tuzu; gıda maddelerinde, ekmeklerde ve yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda sebze, balık ve eti tuzlama yöntemiyle uzun süre saklamayı sağlar. Kaya tuzu buz, margarin ve tereyağı üretiminde de değerlendirilir.

 

Tarım alanında ağaç bakımı için ve hayvan yemi olarak kullanılan kaya tuzuna, tıp sektöründe ise kompres ve enjeksiyon işlemlerinde yer verilir. Trafik ve kimya endüstrisi ile birlikte; kozmetik, su yumuşatma ve dericilik için de vazgeçilmez olan kaya tuzu, sanayinin pek çok dalının en önemli hammaddelerinden biridir.

 

Öte yandan kaya tuzu bir radyasyon emici ve engelleyicidir. Nükleer santrallerin duvarları kaya tuzuyla örülür. Böylece bu santrallerden dışarıya radyasyon sızıntısının olmasının önüne geçilir.

 

Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

 

Kaya tuzu, milyonlarca yıl önce dünyanın tertemiz olduğu bir zamanda oluşmuş, üzerinde birikmiş toprak tabakası altında, hiç kirlenmeden günümüze kadar korunmuştur. Kaldı ki tuzun en büyük özelliklerinden biri mikrop barındırmamasıdır. Bu yüzden kaya tuzu en temiz tuz kaynağıdır. Deniz ve göl tuzları gibi içeriğinde zararlı olan ağır metaller ve benzeri maddeler bulunmaz.

 

Dünya üzerinde tuzun en doğal ve en saf halini barındıran ve içindeki 84 mineralle vücudumuzda bulunan 84 minerale fayda sağlayan kaya tuzunu sofralarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu kullanım esnasında dikkat etmeniz gereken şey, rafine tuzların yarısı kadar tuz kullanmanızdır. Çünkü kaya tuzu etkili bir tuzdur. Bu yüzden normal tuzun yarısı kadar tuz kullanmanız kâfi gelecektir.

 

Öte yandan çok lezzetli bir tuz olan ki, bunu en iyi salatalarınızda hissedeceksiniz, Anti depresan etkisiyle bedene zindelik ve rahatlık vererek, stresin olumsuz etkilerini bertaraf eder.

 

Kaya Tuzu Hakkında Sorulan Sorular

 

Çankırı’nın ilk ve en büyük firması olan yaren tuz firmamıza gelen ve bir kısmı da arama motorlarına sorulan kaya tuzu ile alakalı soruları derleyerek sizin için hazırladık. Hemen aşağıda kaya tuzuyla alakalı sorular ve cevaplarıyla sizi baş başa bırakalım:

 

Kaya Tuzu Neden Yapılır?

 

Kaya tuzu herhangi bir şeyden yapılmaz. Yani tamamen doğal bir mineral olduğu için üretilmez, Doğal tuz madenlerinden çıkarılır ancak işlenip çeşitli amaçlarla tüketime hazırlanabilir. Sodyum ve Klor iyonları kaya tuzu formülünü oluşturur. En saf haliyle, kabaca % 40 sodyum ve % 60 klordan oluşur.

 

Her bir madenden çıkarılan kaya tuzunun saflığı, kaya tuzu yatağının bulunduğu jeolojideki yeraltı zenginliğine bağlı olarak değişmektedir. Kaya tuzu, doğal haliyle, demir, kükürt, magnezyum, kalsiyum ve potasyum dâhil olmak üzere insan vücudunun ihtiyaç duyduğu 84 farklı mineral içerir.

 

Kaya Tuzu Ürünleri Nelerdir?

 

Kaya tuzu sadece mutfakta yemeklik tuz olarak kullanılmaz. Kaya tuzuyla yine tuz rafine edilmeden ve fabrikasyon işlem görmeden el işçiliğiyle yontularak kendisinden tuz sabunu ve negatif iyon yayan tuz lambası gibi ürünler yapılır.

 

Bunun dışında yine kaya tuzuyla ısıya dayanıklı bir yastık içinde bulunan tuzla, kaya tuzu yastığı, yalama tuzu ve ayak bakım tuzu gibi kişisel bakım ürünleri de yapılmaktadır. Bu ürünlerin faydaları hakkında bilgi almak için sitemizde ilgili ürünü aramanız yeterlidir.

 

Kaya Tuzu Nerede Satılır?

 

Aslında kaya tuzu Türkiye’de hemen hemen tüm büyük marketlerde bazı aktarlarda kolayca bulunabilir. Bu tuzların bir kısmı Himalaya bir kısmı Çin tuzudur. Çankırı kaya tuzundan başka bir tuz kullanmak isterseniz, onu hemen hemen her yerden temin edebilirsiniz.

 

Fakat bu tuzlar Çankırı tuzunun kalitesini tutmaz. Ayrıca Çankırı dışında kimi yerler, Çankırı kaya tuzu sattığını iddia edebilir, dikkatli olmanızda fayda var, çünkü Çankırı kaya tuzunun taklidini almanızda muhtemeldir.

 

Güvenle alışveriş etmek ve gerçek kaya tuzu almak istiyorsanız, Çankırı’da bulunan bir firmadan sipariş vererek kaya tuzunu temin etmeniz en doğrusu olacaktır. Bu bağlamda sitemizden Çankırı kaya tuzu siparişini verebilir ve ilk iş günü kargoya verilme garantisiyle sizin de müşterimiz olmanızı temenni ederiz.

 

Kaya Tuzu İnsan Sağlığına Zararlı mı?

 

Çok güzel bir özdeyiş vardır “Azı yarar, ortası karar, çoğu zarar” işte bu tanım sadece tuz değil, bal yerseniz bile doğru çıkar. Yeryüzünde faydasından başka hiçbir yan etkisi bulunmayan bitki nebatat veya herhangi bir gıda bile çok tüketildiğinde zararlı hale dönüşebilir. Tuzda böyledir. İnsan vücudunun ihtiyacından fazlası olan tuz insan için zararlıdır.

 

Vücudun günlük tuz ihtiyacı ise 5 gramdır. Bu yüzden günlük tuz alımında 5 gramdan fazla tuz kullanmak zararlıdır. Tuz özellikle yemeğin tadına bakılmadan alışkanlık icabı direk yemeğe dökülen tuz sayesinde fazla kullanım ortaya çıkmaktadır. Tuz hususunda dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz. Çünkü her şeyde olduğu gibi tuzda da azı yarardır.

 

Gerçek Kaya Tuzu Nasıl Anlaşılır?

 

Gerçek ve doğal olan kaya tuzu kristal yapıda ve beyaz veya beyazın çeşitli tonlarına ait bir renge sahiptir. Tuzunuzda gri veya pembe gibi farklı renklere sahip ise yüksek olasılıkla tuzunuz doğal ve gerçek bir kaya tuzu değildir. Ancak bu madde tek başına yeterli değildir. Çünkü Himalaya tuzu gibi bazı kaya tuzu çeşitlerinin rengi pembedir.

 

Gerçek tuzun yani Çankırı kristal kaya tuzunun bir diğer ayırt edici yanı da akıcı olmamasıdır. Normal oda sıcaklığında yer alan kristal kaya tuzunun zamanla taşlaşmaya başladığını görebileceksiniz. Doğal kaya tuzu taş öğütücülerde öğütülür. Bu sebeple görünümleri de ve içerikleri kadar doğaldır.

 

Kullandığınız ürünün gerçek kaya tuzu olup olmadığını anlamanız için ise İhtiyacınız olan malzemeler üzüm sirkesi ve test etmek istediğiniz kristal tuzdur. Yarım çay bardağı üzüm sirkesine bir tatlı kaşığı tuz atarak on dakika kadar beklemeye bırakın. Süre sonunda karışımınız aşağıdan yukarıya doğru gazlı bir içecek gibi köpürme yapıyor ve sonra bulanık bir hal alıyor ise tuzunuz doğal tuz değildir.

 

Kaya Tuzunun Cilde Faydası Var mı?

 

Çok az kişinin bildiği kaya tuzunun cilde faydaları bir hayli çok. Kaya tuzuyla peeling yaparak cildinizi sıkılaştırabilir, kaya tuzu banyosu faydalarından yararlanabilir, ciltteki ölü hücreleri yok edebilir. Kaya tuzu cilt maskesi ile sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Yine kaya tuzu ürünlerinden tuz sabununu cildinize uygulayabilir, ayak bakım tuzu ile ayaklarınıza bakım yapabilirsiniz.

 

 

 

Kaya Tuzu Nedir Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken kaya tuzunun faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, youtube üzerinden buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz