Kaya Tuzunun Ağız Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 19/10/2022 1 Yorum Sofralık Çankırı Kaya Tuzu,

 

Kaya Tuzunun Ağız Sağlığına Faydaları Nelerdir?

 

Kaya Tuzunun Ağız Sağlığına Faydaları Nelerdir? Kaya tuzu insanlık tarihi kadar eskidir. Ve eskilerden beri kullanılan tuzun ana kaynağı kaya tuzudur. Öyle ki zaman zaman kaya tuzunun az bulunması veya az tedarik edilmesi nedeniyle, Romalılar döneminde savaştan dönen askerlerin maaşları kaya tuzu parçalarıyla ödenirdi. Kaya tuzunun az bulunması onu böyle de değerli kılıyordu.

 

Öte yandan kaya tuzunu tedavi maksatlı olarak ilk defa Çinliler, Mısırlılar ve Yunanlılar kullanmıştır. Onların kaya tuzu gargara metodu bugün hala geçerliliğini korumakta ve hala birçok ağız içi hastalık ve problemlerine karşı en etkili tedavilerden biri olarak gerçek kaya tuzuyla ağız gargarası önerilmektedir.

 

Kaya Tuzuyla Gargara Yapmanın Faydaları Nelerdir?

 

Boğaz ağrınız varsa, diş etleriniz ve ağzınızdaki yaralar ya da yakın zamanda diş ameliyatı olduysanız, kaya tuzlu su ile durulama yöntemine başvurulmaktadır. Ağız sorunların neredeyse tamamına iyi gelen kaya tuzuyla gargara yapmanın faydalarını önce maddeler halinde yazalım:

  • Ağız içindeki yiyecek parçacıklarını temizler.
  • Nefesi temizler
  • İltihaplanmayı azaltır.
  • Ağız içi hijyenini sağlar
  • Ağız kokusunu giderir
  • Bakteri üremesini engeller.
  • Ağızda kan akışını arttırır.
  • Ağız yaralarını ve şişen diş etlerini yatıştırır.

Üstelik tüm bu faydalarının yanında kaya tuzuyla gargara yapmanın hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Çünkü kaya tuzu fabrika tuzları gibi fabrikasyon işlemden geçmez, herhangi bir katı maddesi barındırmaz ve kimyasal işleme maruz kalmaz. Kaya tuzu başlı başına bir mikrop kırıcıdır. Kaya tuzunun olduğu yerde mikrop barınmaz, radyasyon geçirmez, bakteriler çoğalamaz. Nitekim bu yüzden nükleer santrallerin duvarları kaya tuzu bloklarıyla yapılır.

 

Kaya Tuzuyla Gargara Nasıl Yapılır?

 

Bu su evde kolayca yapabileceğiniz basit bir tedavi aracıdır. Her şeyden önce gargara yaptığınız bu tuzlu suyu yutmamalısınız. Gargara yapacağınız suyu hazırlamaya gelince, içinde mikrop veya bakteri olmaması için 100 derecede kaynattığınız suyu ılımaya bıraktıktan sonra, bir çay bardağına suyu doldurun.

 

Üç veya dört çay kaşığı kaya tuzunu çay bardağına ilave ettikten sonra çay kaşığıyla tuzun suda kaybolmasını sağlayana kadar karıştırın. Kaya tuzu suyun içinde kaybolduktan sonra gargara suyunuz hazırlanmış demektir.

 

Gargarayı uygulama amacınıza göre mesela boğaz ağrınız varsa her yarım saatte bir yapabilirsiniz. Diş eti kanamalarınız veya diş eti iltihabınız varsa iki veya üç saatte ya da ağrı oluştuğu zaman yapabilirsiniz. Sadece ağız hijyeni için kullanmak istiyorsanız, iki günde bir veya isteğe göre haftada bir ağız sağlığınız için gargara yapabilirsiniz.

 

 

Kaya Tuzuyla Gargara Neye İyi Gelir?

 

Kaya tuzu suyu ile gargara yapmak öksürük ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkların erken tedavisinde etkili bir yöntem olmakla birlikte, aynı zamanda her yaş grubunca uygulanabilen düşük maliyetli ve sağlıklı bir çözümdür. Bu sebeple kaya tuzu gargarası çoğu ailede yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte kaya tuzu ile gargara yapmanın pek çoğumuzun bilmediği başka faydaları da var.

 

İçinde kaya tuzunu erittiğiniz gargara suyu hipertonik bir çözelti olduğu için çoğunlukla iltihaplanmayı gidermek için kullanılır. Enfeksiyon veya ameliyattan kaynaklanan ödem (iltihap) içerisinde su bulunur. Vücut sıvılarından daha fazla tuz içeren ılık tuzlu su ile durulanırsa, ozmos süreci boyunca ödem sıvısı dışarı çıkar.

 

Kaya tuzu çözeltisi, alkol içeren diğer gargaralar gibi mukoza zarlarını tahriş etmez. Buna ek olarak, kaya tuzlu su bakterilerden su çekebilir ve vücut sıvısını kaybeden bakteriler üreyip gelişemezler. Aşağıda kaya tuzunun iyi geldiği sağlık problemleri açıklamalarıyla beraber sıralanmıştır:

 

Kaya Tuzu Gargarası Alerjiye İyi Gelir

 

Tuzlu su gargaraları sayesinde genizde oluşan alerjiler azaltılabilir. Saman nezlesi buna iyi bir örnektir; boğazı şişirdiği için çok rahatsız edici olabilir. Tuzlu su gargarası şişliği hafifletebilir ve birkaç gün içinde alerjik reaksiyonu azaltabilir. Ayrıca boğaz ağrısını gidermede de etkili rol oynar.

 

Kaya Tuzu Gargarası Diş Etine İyi Gelir

 

Diş ağrısı ve diş eti kanaması çeşitli diş problemlerinin bir sonucu olabilir. Kanayan diş etleri veya şişmiş diş etleri kaya tuzu gargarası yardımıyla tedavi edilebilir. Çoğu diş hekimi, diş eti ve diş problemlerini azaltmak için günlük olarak kaya tuzlu su ile gargara yapılmasını önerir. Ayrıca ağız içini kaya tuzlu suyla çalkalamak diş ağrısından da büyük ölçüde kurtulmanıza yardımcı olur.

 

Kaya Tuzu Gargarası Ağız Yarasına İyi Gelir

 

Ağız ülseri olarak ta tanımlanan aft çok ağrılıdır ve çoğunlukla yemek yemeye veya konuşmaya engel olabilir. Kaya tuzlu su ile gargara yapmak, ağız aft tedavisinde ve buna bağlı ağrıların azalmasında oldukça etkilidir. Ayrıca aftın iyileşme sürecini hızlandırır ve kişiyi birkaç gün içinde rahatlatır. Bunun için günde 3-4 kez kaya tuzlu su ile gargara yapmanız gerekir.

 

Kaya Tuzu Gargarası Ağız Kokusunu Giderir

 

Ağız kokusu günlük yaşantınızda sorunlara neden olabilen sosyal kişiliğinizi etkileyebilen ciddi bir sorundur. Ağız kokusu ayrıca bakteriyel enfeksiyonlardan veya sindirim sistemi veya ağızla ilgili problemlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenle herhangi bir sosyal problem yaşamamanız için ağızdan yayılan kötü kokudan kurtulmak için günde iki kez kaya tuzlu su ile gargara yapılması tercih edilir. Ayrıca oral bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırır, bu da diş problemleri riskinin azaldığı anlamına gelir.

 

Kaya Tuzuyla Gargara Bademcik Ağrısını Giderir

 

Bademcik, birçok insanın başına gelen oldukça ağrılı bir boğaz sorunudur. Bu durumda, bakteriyel ve viral bir enfeksiyon nedeniyle boğazın arkası iltihaplanır. Bu durum, yutkunurken boğazın arkasında ağrıya neden olan iki yumru olduğu anlamına gelir. Kaya tuzlu su ile gargara yapmak bu ağrıyı azaltabilir ve bademcik enfeksiyonu semptomlarını hafifletebilir.

 

Kaya Tuzu Gargarası İltihaplanmayı Giderir

 

Kaya tuzuyla gargara yapmak, üst solunum yollarında oluşan boğaz enfeksiyonunu ve solunum problemlerini hafifletir. Bu, solunum sistemi ve sindirim sistemindeki enfeksiyon ve virüs riskini bir dereceye kadar azaltmaya yardımcı olur. Bunun için günde üç defa tuzlu su ile gargara yapmanız gerekmektedir. Bu enfeksiyonu yaklaşık %40 oranında azaltır.

 

Kaya Tuzu Gargarası Burun Tıkanıklığını Açar

 

Sıklıkla soğuk algınlığınızı hafifletmek ve oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kaya tuzlu su kullanarak gargara yapmamız iyi gelir. Tuzlu su, burunda ve solunum yollarında biriken mukusun atılmasına yardımcı olur ve kişiyi rahatlatır.

Kaya tuzlu su ayrıca iltihabı ve tıkanıklığı azaltarak boğazı rahatlatır. Ayrıca birçok durumda burun tıkanıklığı sırasında meydana gelen boğaz ağrısının giderilmesine de yarar. Kaya tuzlu su ile gargara yapmak zararlı bakteri ve virüslerin boğazdan atılmasına da yardımcı olur.

 

Kaya Tuzu Gargarası Ph Seviyesini Korur

 

Kaya tuzlu su çözeltisi, boğazda bulunan asitlerin nötralize edilmesinde rol oynar ve vücutta sağlıklı bir pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda üretilen fazla asidi nötralize eder. Boğazdaki asit, ağızda bulunan ve insanların boğazına giren bakteriler tarafından üretilir. Tuzlu su ile gargara yapılarak bu durum önlenir.

 

Kaya Tuzunun Diğer Tuzlardan Farkı Nedir?

 

 

Sayın Canan Karatayın kaya tuzu hakkındaki önemli bilgileri ve kaya tuzunu diğer tuzlardan ayıran özelliklerini anlattığı yukarıdaki videodan başka videolar izlemek isterseniz buraya tıklayarak kaya tuzu videoları izleyebilirsiniz.

 

1 Yorum

Mehmet Özlü:
14/03/2023, 11:31:42 PM
Cevapla

Eğer ağzınızda iltihap varsa, bütün dişleriniz ağrır. Bir bardağa kaya tuzunu eritin ve gargara yapın. Ağrıyı hemen keser. denenmiş, test edilmiştir.

Bir Yorum Yaz