Negatif İyonun Özellikleri ve 19 Önemli Faydası

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 30/01/2023 0 Yorum Kaya Tuzu Lambaları,

 

Negatif İyonun Özellikleri ve 19 Önemli Faydası

 

Negatif İyonun Özellikleri ve 19 Önemli Faydası; Teknolojik gelişmelerin çığ gibi büyümesi ve teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanmanın bir takım gizli zararları da olduğu halde çoğu insan bu zararların farkında değildir. Gündelik hayatımızda kullandığımız elektrikli ev aletleri, cep telefonları, bilgisayarlar ve televizyonlar bu zararları yayan cihazların başında gelir.

 

Neredeyse elektrikle kullanılan tüm aletler, havada bulunan ve negatif iyon adını verdiğimiz iyonları yok eder. Yerine ise pozitif iyon yayar. Şimdilerde negatif iyon yayıcı cihazlar üretilerek satılıyor. Fakat bu cihazlar bile bir yandan negatif iyon üretirken, bir yandan da havaya pozitif iyon yayar.

 

Zararlı olan pozitif iyon, faydalı ve doğal olan ise negatif iyondur. Negatif iyonlar en çok ormanlık alanlarda ve ırmak, dere gibi su kenarlarında şelalelerde yoğun olarak bulunur. Bu yüzdendir ki, bu gibi ortamlarda bulunduğunuz esnada, kendinizi zinde, ferah ve rahatlamış hissedersiniz.

 

Öte yandan negatif iyonları tuz lambaları da üretir. Üstelik bunu yaparken, çevreye pozitif iyon yaymadan ve bir maliyeti olmadan negatif iyon üretir. Böylece tuz lambaları sayesinde, bir şelalenin yanındaymışsınız gibi, yaşadığınız daireye veya ofisinize sizi dinç ve mutlu hissettiren orman havası gelir.

 

Bilimsel araştırmalara göre negatif iyon içeren ortamlar saman nezlesi, astım, mevsimsel depresyon, yorgunluk ve baş ağrısı belirtilerini hafifletiyor. Ayrıca negatif iyon içeren ortamlarda hareket kabiliyeti artıyor, iş performansı yükseliyor, zihinsel fonksiyonlar düzeliyor ve hata oranları azalıyor.

 

Columbia Üniversitesi ve New York Eyalet Psikiyatri Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda yüksek yoğunlukta negatif iyon içeren ortamlar; mevsimsel hastalıklarda, depresyon hastalığında antidepresan etkisi yapıyor.

 

Negatif iyon içeren bir odada bakteri oluşumunun azaldığı polen, toz, mit, virüsler, sigara dumanı, hayvansal döküntüler, kokular ve toksik kimyasal buharların da çökeltildiği görülmüştür. Bu ortamlar eğer tuz lambaları kullanılarak sağlanmışsa, bahsekonu zararlı maddelerin hepsi tuz lambasının üstünde toplanır. Bu yüzden birkaç günde bir tuz lambaları nemli bezlerle temizlenerek, tamamiyle ortam mikroplardan arınmış olur.

 

Negatif İyonun Sigaraya Faydası Nedir?

 

Boğazımızda bulunan ve toksinlerin solunum yollarındaki hassas organlara geçmesine engel olan tüylerde sigara dumanının bıraktığı etki negatif iyon ile nötralize edebiliyor. Boğazımızdaki bu tüyler ne kadar hızlı hareket ederlerse o kadar etkili oluyorlar.

 

 Ancak sigara dumanı bunları yavaşlatıyor ve bedenin kansere yol açan kirlerden korunmasına engel oluyor. Yapılan testlerin sonucunda negatif iyon içeren ortamların, böyle ortamlarda yaşamanın bu tüylere fayda sağladığı ve bu hava bu tüylerin hareketini tekrardan normale dönüştürdüğü görülmüştür.

 

Negatif İyonun Faydaları Nelerdir?

 

Negatif iyonlar bizim soluduğumuz, kokusu ve tadı olmayan moleküllerdir. Yüksek konsantrasyonlarda doğada dağ, şelale, deniz kenarı ve ormanlarda bulunur. İnsanların kendilerini yenilenmiş hissetmelerine, daha enerjik olmalarına yol açar ve bu da stresi, depresyonu azaltır.

 

Bu yüzden yüksek düzeyde negatif iyon tedavisi görmek Prozac ve Zolof gibi ağır antidepresan almak kadar etkili oluyor ve ilaçların doğurduğu hiçbir yan etki oluşmuyor. Doğada negatif iyonlar hava moleküllerinin güneş ışığı, radyasyon ve havadaki hareketi ile ortaya çıkar.

 

Dalgaların kıyıya vurması negatif iyon yaratır. Bunun dışında doğal yollarla negatif iyonu tuz lambaları oluşturur. Aşağıda negatif iyonun faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 

 1. Negatif iyonlar toz partiküllerini yok eder.
 2. Negatif iyonlar beyne oksijen taşır.
 3. Negatif iyonlar horlamayı keser.
 4. Negatif iyonlar uyuyabilmenizi sağlar
 5. Negatif iyonlar dinç uyandırır.
 6. Negatif iyonlar rahat nefes aldırır.
 7. Negatif iyonlar ferahlatır.
 8. Negatif iyonlar bakteri oluşumunu azaltır.
 9. Negatif iyonlar öksürmeyi azaltır.
 10. Negatif iyonlar baş ağrısını azaltır.
 11. Negatif iyonlar migreni engeller.
 12. Negatif iyonlar astıma iyi gelir.
 13. Negatif iyonlar koaha iyi gelir.
 14. Negatif iyonlar bronşite iyi gelir.
 15. Negatif iyonlar iş performansını artırır.
 16. Negatif iyonlar depresyona iyi gelir.
 17. Negatif iyon, radyasyonu yok eder.
 18. Negatif iyon dikkat artırır.
 19. Negatif iyonlar zihinsel fonksiyonları düzenler.

 

Negatif İyonla Hava Nasıl Temizlenir?

 

Havada yeterli miktarda negatif iyon olduğunda uçuşan partikülleri büyük sayılarda kendilerine çekerler. Topaklanan bu partiküller havada kalamayacak kadar ağırlaşırlar ve düşerler. Böylece soluma alanımızın dışına çıkmış olurlar ve artık nefes alma ve sağlık problemlerini tetikleme ihtimalleri olmaz.

 

Daha sonra bu kirli topaklar elektrik süpürgesi ile yapılan sıradan bir temizlik ile ortadan kaldırılırlar. Partiküller tekrardan havaya yükselmek durumunda bırakılırlarsa yeniden iyonize olup yere düşerler. Bu şekilde hava sürekli temiz kalır.

 

Doğada negatif iyonları üretme görevini güneş, yıldırım, dalgalar veya su akışları sağlar. Şehirlerimizi oluşturan beton yığınlarında negatif iyon üretimi çok düşüktür ve atmosfer ile gezegen arasındaki hassas denge bozulur. Bu dengeyi en doğal yoluyla odanızda veya ofisinizde kullanabileceğiniz, hiçbir maliyeti olmayan doğal tuz lamba ile koruyabilirsiniz. Doğal tuz lambaları, doğal yollarla negatif iyon üretirken, iyon yapıcı cihazlar gibi bir yandan da pozitif iyon üretmez.

 

Pozitif İyonun Zararları Nelerdir?

 

Ev içi ortamlarda, ofislerde, binaların iç alanlarında yoğun bir şekilde bulunan pozitif iyonlar aşırı serotonin salgılanmasına yol açar. Seratonin bedenin zihinsel, duygusal ve fiziksel stres ile baş edebilmesini sağlayan bir nöro iletkendir.

 

Aşırı üretildiğinde öncelikle hiperaktivite yaratır ki bu da anksiyeteye yol açar ve bazen depresyona da sebep olabilir. Negatif iyon tedavisi, aşırı seratonin salgılanmasını önlediği ve bazı vakalarda depresyonu hafiflettiği görülmüştür.

 

Nitekim negatif iyonlar bizim daha iyi bir uyku uyumamıza yardımcı olur. 1969 yılında Fransız bir araştırmacı seratoninin aşırı üretilmesinin uykusuzluğa ve kâbuslara yol açtığını göstermiş. Uyku bozukluğu yaşayan bir grup insanın, negatif iyonlu bir ortamda daha rahat uyudukları görülmüştür.

 

 

Konumuza son verirken, negatif iyon ve pozitif iyon hakkında açıklamalı bilgi veren Meltem Reyhan hanımı youtube üzerinde dinleyebilir veya aşağıda negatif iyon yayan tuz lambaları arasından herhangi birini seçerek sitemiz üzerinden temin edebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz