Tuz Lambası Hakkında Merak Ettikleriniz

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 19/11/2021 0 Yorum Kaya Tuzu Lambaları,

 

Tuz Lambası Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Tuz Lambası Hakkında Merak Ettikleriniz; değerli ziyaretçilerimiz, sizde takdir edersiniz ki Türkiye’de ilk ve en büyük tuz lamba üreticisi olan yaren tuz, kaya tuzu ve tuz lambası hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabını en güzel şekilde vermesi konumunun da bir gereğidir.

 

İşin aslı her şey Hititlerden kalma 5000 yıllık tuz mağaralarından çıkan halit minerali ile yani tuz kaya parçaları ile başladı. Bu kaya tuzu parçalarının incelenmesi ve araştırılması neticesinden görüldü ki, dünyanın en iyi tuz madenine sahibiz.

 

Çünkü tuzda bulunan ve vücudumuzun da ihtiyaç duyduğu 84 minerali barındıran bu tuz, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu her minerali karşılıyordu. Üstelik mineral dağılımının düzeni sayesinde bu tuz himalaya tuzu da dâhil hepsinden öte dünyanın en iyi tuzu oluyordu.

 

İşte kaya tuzunun Çankırı’nın dünyaca meşhur tuzunun, ilk tuz lamba üreticisi yaren tuzun hikayeside burada başlıyordu. Sofralarımızda tükettiğimiz kristal ve granül kaya tuzlarının dışında bloklar halinde madenden çıkarılan tuzların içini oyarak bir lamba yerleştirdik ve bu tuzu ısıttık. Isıyla etkileşime giren tuz lambasının etkilerini araştırdık.

 

Şaşırtıcı sonuçlar elde ediyorduk. Tuz lambası havada bulunan ve elektronik eşyaların ortama yaydığı, pozitif iyon diyerek adlandırdığımız kötü enerjiyi yok ediyordu. Tuz lambası adeta bir negatif iyon fabrikasıydı. İnsan vücuduna faydalı olan eksi iyonlar üretiyordu. Bu iyonlar sayesinde zindelik hissediliyor, rahat nefes alınabiliyor ve bu yüzdende astım, bronşit ve koah gibi solunum yolu hastalıkları olan hastalara şifa oluyordu

 

Tuz lambasının başka marifetleri de vardı. Mesela bulunduğu ortamda havada uçuşan partikülleri, toz ve kirleri üzerine çekiyordu. Böylece bulunduğunuz ortam tuz lambasının bir buzdolabı lambası kadar tükettiği elektrikle ferah ve sağlıklı bir ortam sunuyordu. Uyuyamayanlarında imdadına yetişiyordu.

 

Tuz lambasının olduğu odada uyuyan insanlar hem rahat uykuya geçiyor, hem de sabah zinde ve dinç uyanıyordu. Tuz lambası, ortamda bulunan oksijenin artmasını sağlıyordu. Bu durum insanların ruh halini pozitif etkiler, kişinin mevsimsel değişiklerde ise rahatlamasını sağlar. Ayrıca tuz lambası, kişiyi strese karşı korur, uykunun daha da nitelikli hale gelmesini sağlar.

 

Şimdi daha aşağıda sözü daha fazla uzatmadan, blog yazımızı sizden gelen sorulara ayıracağız. Evet aşağıda sizden gelen sorular ve cevapları yer alacak, şimdiden bizi buraya kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve esenlikler dileriz.

 

Tuz Lambası Seçimi Nasıl Olmalı?

 

Tuz lambalarını birçok farklı boyutlarda satın alabilirsiniz ancak bu odanın büyüklüğüne ve oda çeşidine göre değişmelidir. Tuz lambasından maksimum verim alabilmeniz ve havanızın güzel şekilde temizlenebilmesi için odanın metrekaresini bilmelisiniz. Odanızın büyüklüğüne göre de tuz lambası seçimi yapmalısınız. Odanız büyüdükçe seçtiğiniz tuz lambasının büyüklüğü de artar.

 

Yine bir tuz lambası satın alırken, eğer işin sağlık yönünden çok dekoratif yönüyle ilgileniyorsanız, modelli veya işlemeli bir tuz lambası tercih edebilirsiniz. Fakat işin dekoratif yönünden ziyade sağlık amacı önde geliyorsa o halde doğal tuz lamba dediğimiz tuz lambaları almanız daha doğru olacaktır.

 

Doğal tuz lamba modellerini büyüklüklerine göre seçip temin etmek isterseniz Doğal Tuz Lambaları adlı başlığa tıklayarak ilgili kategoriye ulaşabilirsiniz.

 

Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?

 

Aslında yukarıda kısmen de olsa tuz lambasının faydalarından bahsetmiştik. Fakat tekrar güzeldir 180 kez olsa bile demiş büyükler. Bu yüzden büyükleri es geçmeyelim en azından tuz lambasının faydalarını maddeler halinde aşağıda sıralayalım:

 

 • Romatizma gibi hastalıklarda azalan semptomlar
 • Solunum problemlerini iyileştirir
 • Alerjileri yok etmeye yardımcıdır.
 • Daha dinç uyanırsınız
 • Sakinleşme ve gevşemenize yardımcı olur.
 • Temiz hava sağlar.
 • Bulunduğunuz ortamdaki nemi alır
 • Fiziksel yorgunluğun giderilmesini destekler.
 • Astım bronşit ve koaha fayda sağlar
 • Geceleri uyumanızı kolaylaştırır.
 • İşte verimi ve konsantrasyonu arttırır.
 • Daha iyi bir genel sağlık ve refah duygusu.
 • Baş ağrısı ve migrene iyi gelir.
 • Daha az soğuk algınlığı ve gribe maruz kalırsınız

 

Tuz Lambasını Temizlemek Gerekir mi?

 

Yukarıdaki yazımızda tuz lambasının ortamdaki toz ve kiri üzerinde topladığından bahsetmiştik. Bu demek oluyor ki tuz lambası özellikle çalıştığı müddetçe kirlenecek ve tozlanacak. Bu yüzden temizliğin mutlaka düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

 

Sürekli toz ve mikro organizmaları üzerinde toplayan tuz lambası, belli bir süre sonra yoğun miktarda toz ve mikrop biriktirir. Temiz olduğundan emin olduğunuz, temiz bir bezle lamba yüzeyini silmeniz biriken kir ve mikropların temizlenmesini sağlayacaktır. Bu temizlik işlemi esnasında bezi kullanırken lambanın yüzeyine fazla bastırmamaya ve bilhassa bezin ıslak değil, nemli olmasına dikkat etmeniz, arzu edilen temizliğin en ideal bir şekilde yapılması için yeterlidir.

 

Tuz Lambası En fazla Kaç Saat Yanmalı?

 

Tuz lambası yatmadan birkaç saat önce yanmalı çünkü kaya tuzu lambası ancak ısınarak aktifleşir ve negatif iyon salmaya başlar ve ortamda ki nemi kendi üzerine doğru çeker. Tabi ki bu minumum bir kuraldır.

 

Tuz lambasından eğer tam verim almak istiyorsanız, elektrik tüketimi buzdolabı ampülünden daha çok olmayan, neredeyse sıfır sayacağımız kadar elektrik maliyeti olan bu ürünü minumum 12 saat maksimum 24 saat çalıştırmanız, ayrıca çalıştırdığınız ortamda hava sirkilasyonunu kesmeniz gerekir.

 

Çünkü kapının ve pencerenin açık olması durumunda hava değişimi yaşanarak, arzu edilen verim ve fayda sağlanamaz. Bu yüzden mutlaka tuz lambasını kullandığınız ortamda kapı ve pencereyi kapalı tutmayı unutmayın.

 

Tuz lambası Neden Eriyor?

 

Bir tuz lambasını eriten ya da aşındıran şey, kaya tuzu lambası üzerinde ki tuzun sulanmasıdır. Onun dışında normal oda sıcaklığı içerisinde kullanmış olduğunuz bir odanın içerisinde yer alan tuz lambası sürekli olarak kullanılabilecek niteliktedir.

 

Özellikle nemli bölgelerde yaşayan ve böyle yerlerde tuz lamba kullanan bireyler tuz lambalarının küçüldüğünden yakınmaktadır. Ancak şunu açık bir şekilde ifade etmeliyiz ki tuzun en büyük düşmanı sudur. İster nem aracılığıyla ister farklı şekillerde kaya tuzu lambasının sulanmasını önleyecek her adım, tuz lambasının uzun yıllar boyunca kullanılmasını sağlayacaktır.

 

Nitekim tuz lambasının en önemli işlevlerinden birisi, ortamın nem düzeyini dengeli hale getirdiği gibi içindeki ampulün yanmasıyla birlikte kendisini de neme karşı korumasıdır. Dolayısıyla aşırı nemli yerlerde kullanılan tuz lambasını neme karşı korumanın en etkili yolu onu sürekli olarak yakmaktır.

 

Orijinal Tuz Lambası Nasıl Anlaşılır?

 

Gerçek bir tuz lambasının sağlığınız üzerinde birçok olumlu faydaları vardır. Bulunduğunuz ortama negatif iyon yayarak, yaşam alanınıza daha ferah bir ortam imkânı sunar. Bunun sonucunda ruh halinizi iyileştirmeye ve daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olur.

 

Bundan öte her şeyin taklidi olduğu gibi tuz lambasının da maalesef birçok taklidi bulunmaktadır. Öyle ki sahte tuz lambaları artık aktarlarda bile satılacak duruma gelmiştir. Menşei Çankırı bile olmayan kimi firmalar, Çankırı tuz lambası satmaktadır.

 

Bu konuda hiç mütevazı olmayacağız, Türkiye’nin ilk ve en büyük tuz lamba imalatçısı olarak, ürünlerimizi güvenle ve kaliteden ödün vermeksizin, hem toptan hem de perakende olarak 2005 yılından beri sizlere sunmuş olmaktan onur duyduk. Duymaya da devam edeceğiz.

 

Tuz lambası Ne Kadar Dayanır?

 

Tuz lambası ömürlüktür. Onu eğer kırmazsanız, sürekli ıslatıp yıkamazsanız ömür boyu kullanabilirsiniz. Çünkü bir tuz lambası tek parça halinde kaya tuzu bloğundan imal edilmiştir. Saf ve katışıksızdır. Herhangi bir ilaç veya doğal olmayan malzeme barındırmaz. Bu yüzden kullanım süresi boyunca ne özelliğini yitirir. Ne de kullanım süre kısıtlaması olur.

 

Aşağıdaki videoda Yaren tuz yönetim kurulu başkanımız Ali Karaca Beyin bir röportajından kesitle sizi baş başa bırakıyoruz. Her türlü soru istek ve talep için mesaj gönderebilir veya iletişime geçebilirsiniz. Yine Yaren Tuz olarak yerel ve ulusal medyada yer alan videolarımız için buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir Yorum Yaz