Çankırı Kaya Tuzu Lambasının Bilinmeyenleri

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 01/11/2021 0 Yorum Kaya Tuzu Lambaları,

Çankırı Kaya Tuzu Lambasının Bilinmeyenleri, çeşitli boyutlarda, şekillerde oluşturulan tuz lambası artık insanlar arasında çok yaygınlaşmış ve insan sağlığına olan faydaları herkes tarafından kabul edilmektedir.

TUZ LAMBAYI OLUŞTURAN MADDE KAYA TUZU

Genellikle Çankırı’dan çıkarılması tercih edilen kaya tuzu Çankırı ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunan tuz mağarasından çıkarılmaktadır. Bununla birlikte  tuz mağaralarının Hititlerden bu yana kullanıldığı tahmin edilmektedir. Çankırı’ya ait kaya tuzu ortalama %98-%99 oranında Sodyum Klorür içermekte olan saf kaya tuzudur.

İnsan vücudu toplamda 92 farklı minerale ihtiyaç duymaktadır. Kaya tuzu içerisinde  ise insan vücudunun ihtiyacı olan 92 mineralden 84 tanesi bulunmaktadır. Bu nedenle çok sağlıklı bir madde haline gelmektedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı gibi kaya tuzu, tuzun işlenmemiş ve doğal halidir. Genellikle renksiz halde bulunmaktadır. Kaya tuzu diğer tuzlara oranla doğal olması sebebiyle mineral bakımından daha zengindir ve sofra tuzuna göre daha sağlıklıdır.

KAYA TUZUNUN FAYDALARI

 • Kaya tuzu sindirim uyarısında bulunarak iştahın açılmasını sağlar.
 • Bağırsak fonksiyonlarının gelişimini sağlar ve mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde tedavi yöntemi olarak kullanılır.
 • Alerji, nefes darlığı, astım, soğuk algınlığı gibi birçok rahatsızlığa çözüm olarak kaya tuzu kullanılmaktadır.
 • Sinüs iltihaplarının azalmasında yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar ve vücut direncini arttırır.
 • Organlarımız için gerekli olan demir, magnezyum ve kalsiyum mineralleri kaya tuzunun içinde bulunmaktadır.
 • Kaya tuzu içerisinde %84 oranında Sodyum Klorür %16 oranında Lityum, Fosfor, Magnezyum, Selenyum, Kalsiyum gibi doğal mineraller bulunmaktadır. Rafine edilmiş olan tuzlara %2,5 oranında sonradan iyot eklenirken kaya tuzu içerisinde insan vücudu için gerekli olan iyot doğal olarak vardır.

Ulaşılması kolay ve etkilerini daha sağlıklı şekilde gösterebilmesi için kaya tuzunun günümüzdeki en yaygın kullanım şekli tuz lambasıdır. Bunun dışında kaya tuzu evde, sofralarımızda tükettiğimiz besinlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Kaya tuzu değirmen tuzluklar yardımıyla öğütülerek tükettiğimiz yiyeceklerin içine katılabilmektedir.

Çankırı’ya ait tamamıyla el emeğiyle ve katkısız olarak oluşturulan kaya tuzunu www.tuzlamba.com adresinden en güvenli şekilde temin edebilirsiniz.

TUZ LAMBASI NEDİR?

Doğal kaya tuzları biçimlendirilerek lamba formuna getirilmektedir. Ve içerisine yerleştirilen lamba sayesinde insanların evlerinde kullanabildikleri hem göze hitap eden bir aksesuar hem de sağlığa oldukça faydalı bir üretim haline gelmiştir. Tuz lambaları tercihe göre çeşitli boylarda ve şekillerde üretilebilmektedirler.

Genellikle insanların büyük bir çoğunluğu deniz kenarlarında, ormanlık alanlarda, dağ eteklerinde ya da bir şelale yakınlarında kendilerini normalden daha rahat hissederler ve bu temiz havayı solumak isterler. Bu saymış olduğumuz ortamların havasının insanları rahatlatmasının sebebi havada bulunan negatif iyonlardır. Negatif iyonlar havadaki bakteri miktarını azaltırlar, canlılık verirler ve insan sağlığına faydalıdır. Tuz lambaları tüm bu etkenlerden esinlenerek ortaya çıkarılmış bir üründür. Yani tuz lambaları bulundukları ortama negatif iyon yayarlar.

İnsanların günlük hayatlarında kullandıkları televizyon, bilgisayar, elektrikli ev eşyaları frekansları ile bulundukları ortamlara pozitif iyon yaymaktadırlar. Pozitif iyonlar  insanlar için dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği, stres gibi istenmeyen durumlara sebep olabilmektedir.

TUZ LAMBANIN FAYDALARI

Kaya tuzunun doğal yollarla işlenmesi şekil verilmesi ve içerisine ampul yerleştirilmesiyle insanların beğenisine sunulan tuz lambasının insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır.

 • Tuz lambası doğru kullanıldığı taktirde stres, fiziksel yorgunluk, ruhsal yorgunluk, uykusuzluk ve ağrı şikayetlerine iyi gelmektedir.
 • Nezle, migren, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelen tuz lamba aynı zamanda akciğerlerin kapasitesini de yükseltmektedir.
 • Tuz lamba yaydığı negatif iyonlar sayesinde insan vücuduna canlılık ve zindelik vermektedir.
 • Bebeklerin ya da gelişme çağında olan çocukların gelişimlerini olumlu etkilemek açısından bol miktarda temiz hava sağlamaktadır.

Havadaki oksijen kalitesini arttırmaları ve bulundukları ortama yaydıkları negatif iyonlar sayesinde tuz lambalar için “Havanın Vitamini” tabiri kullanılabilmektedir.

KAYA TUZU LAMBASININ KULLANIM ŞEKLİ

Tuz lambası kullanımı ve çalışma prensibi olarak bir o kadar basit ve ilginçtir.

 • İlk olarak yapılması gereken tuz lambasını aşırı nemli ortamdan uzak tutmalısınız.
 • Tuz lambasını kullanmak istediğiniz ortamda prize takmanız gerekmektedir.
 • Prize takılmasının ardından tuz lamba içerisindeki ampul  yanmaya başlayacaktır.
 • Biraz bekledikten sonra ampul ısınacak ve bir ısı enerjisi açığa çıkacaktır.
 • Açığa çıkan ısı enerjisi  kaya tuzu ile birleşerek ortama negatif iyon salınımı yapmaktadır.
 • Negatif iyonların gözle görülemediğinden dolayı  ampulün yanmasından kısa bir süre sonra  ortamdaki hava değişikliğinden tuz lambanın etkilerini anlayabilirsiniz.

Tuz lambalarını eğer uyku durumunda iseniz yatmadan 1-2 saat önce yakmalı ve uyku anına geldiğinizde ısınacak hale getirmelisiniz çünkü negatif iyonlar ampulün ısınmasıyla birlikte aktif hale gelirler. Tuz lambasından maksimum verimliliği elde edebilmek için 24 saat boyunca ortamda çalışır halde olması tavsiye edilmektedir.

TUZ LAMBASI NASIL YAPILIR?

Tuz lambanın yapımını merak eden siz değerli müşterilerimiz için detaylandırmak istedik.

 1. Tuz lambası aksesuarının ham maddesi olan kaya tuzu, tuz mağarasından çıkarılır. Çıkarılması planlanan tuzların belirli boyutlarda ve düzgün olmasına dikkat edilmektedir.
 2. Çıkarılan tuzlar www.tuzlamba.com adresimizdeki kategorilere göre hangi formda oluşturulmak isteniliyorsa ona göre tamamen el emeğiyle şekil verilir.
 3. İstenilen forma getirilen tuz lambasının içerisine ampulün yerleştirilebilmesi için ampulün girebileceği şekil ve boyutlarda delik açılır.
 4. Daha sonrasında fazlalık olan ve çalışma esnasında tuz lamba üzerine yapışan tozun giderilmesi için tuz lamba kabaca yıkanır.
 5. En son işlemde açılan deliğe lamba yerleştirilir ve satışa hazır hale gelir.

TUZ LAMBASI NASIL TEMİZLENİR?

Bulunduğumuz her ortamda belirli bir süre geçtikten sonra toz oluşumu başlar ve tozlar her yere dağılır. En çok karşılaştığımız sorulardan biri olan tuz lambası nasıl temizlenir? Sorusuna bu başlık altında cevap verecek olursak;

Tuz lambası 2 günde bir olmak üzere nemli bir bezle bastırmadan ovalayarak temizlenebilmektedir. Bezin kesinlikle çok ıslak ya da çok kuru olmamasına dikkat edilmelidir. Bezin üzerindeki ıslaklık seviyesinin minimum düzeyde olmasına dikkat edilmelidir.

SAHTE TUZ LAMBASI NASIL ANLAŞILIR?

Tuz lambasının ham maddesi olan kaya tuzunun sahte olup olmadığına alırken dikkat edilmelidir. Sahte kaya tuzuyla üretilen tuz lambaları hem insan hayatını tehdit etmekte hem de maddi kayıplara sebep olmaktadır.

Tuz lambasının orijinalliğini test etmek için eriyebilirliğine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Gerçek tuz lambası nem seviyesi düşük bir ortamda kullanıldığında kesinlikle erimesi ve aşınması söz konusu değildir. Tuzun en büyük düşmanı sudur. O nedenle tuz lambasını sudan ne kadar uzak tutarsanız kullanım ömrü o kadar uzun olacaktır. En kaliteli, tamamen doğal ve orijinal ve en uygun fiyatlarda olan tuz lambasını www.tuzlamba.com adresinden temin edebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz