Çankırı Kaya Tuzunun Hiç Bilinmeyen 23 Faydası

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 22/01/2022 0 Yorum Çankırı Tuz Bakım Ürünleri,

 

Çankırı Kaya Tuzunun Hiç Bilinmeyen 23 Faydası

 

Çankırı Kaya Tuzunun Hiç Bilinmeyen 23 Faydası; her şeyden önce kaya tuzu dendiğinde, saflık, doğallık anlaşılır. Bugün fabrikaların, içine katkı maddelerini doldurduğu, koruyucu maddelerle gıdaların bile bozulmasını önlediği, her şeyin doğallıktan koparılıp alındığı bir çağda elbette doğal kalmak ve saf halini korumak kadar kıymetli bir şey yok.

 

Bizim tuzumuza, yani dünyanın en iyi tuzu olan Çankırı kaya tuzumuza, öyle reklamlarda ki gibi "akar akar" da denemez. Aksine akmaz ve topaklanır. Çünkü bir tuzun topaklanmaması ve sürekli "akar akar" olması için bir takım kimyasal işlemler gerekir. Oysa kaya tuzu fabrikasyon işlem görmez, rafine edilmez ve bu yüzden de 84 mineraliyle, vücut için adeta bir mineral deposu olan kaya tuzumuz akmaz.

 

Öte yandan dünyanın tek kaya tuzu bizimdir demiyoruz tabi. Çünkü dünyanın değişik yerlerinden kaya tuzu temin edilebiliyor. Bunlardan en ünlüleri Pakistan’da üretilen Himalaya tuzudur. Fakat bu tuzda demir oranı fazladır. Bu yüzdende rengi pembedir. Biz her ne kadar “Dünyanın tek kaya tuzu Çankırı kaya tuzudur” diyemiyor olsak bile, “Dünyanın en iyi tuzu Çankırı kaya tuzudur” diyebiliyoruz.

 

Çankırı Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

 

Konunun duayenleri çok iyi biliyor ki, özellikle Çankırı kaya tuzunun faydaları gerçek anlamda saymakla bitmez. Fakat biz laboratuvar sonuçlarıyla test edilmiş, faydaları kesin bir şekilde tespit edilmiş özellikleri dile getireceğiz. Kaya tuzunun besin değeri o kadar yüksektir ki insan vücudunun farklı bölgelerinde farklı etkileri vardır.

 

Daha da önemlisi kaya tuzunu sadece yemeklerde kullanmak şöyle dursun, ayak bakım ürünü veya vücudunuzdaki çeşitli ağrılar için tuz yastığı ve yine cildiniz için tuz sabunu olarak kullanabilirsiniz. En önemlisi de kaya tuzu lambaları; astım, bronşit ve koah gibi solunum yolu hastalıklarına karşı bir şifa niteliğinde kullanılıyor.

 

Çankırı Kaya Tuzunun Sağlık Yönünden Faydaları Nelerdir?

 

Kendisi de başlı başına bir radyasyon önleyici olan kaya tuzu ki büyük nükleer santrallerinin duvarları bu yüzden kaya tuzuyla yapılır, çevresel faktörler yüzünden kirlenmemiştir. Çünkü tuz yapısı itibariyle mikrop ve pislik barındırmaz.

 

Bu yüzden dış etkenler tuzun kendisine zarar veremez. Kaldı ki tuz, yerin binlerce metre altından bir kaya parçası olarak çıkarılır. Haliyle böyle bir ortamda çevresel faktörler yüzünden kirlenmesi veya kir barındırılması düşünülemez.

 

Çankırı kaya tuzu; demir, kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum, bakır gibi vücudun ihtiyaç duyduğu 92 eser elementten 84’ünü bünyesinde bulundurur. Bu yüzden sofralarımızda kaya tuzunu eksik etmemek, yemeklerimizi kaya tuzuyla pişirmek önem arz eder. Şimdi aşağıya kaya tuzunun sağlığa faydalarını maddeler halinde ekleyelim:

 

01 - Bir bardak kaynak suyu ile kaya tuzu ile hazırlanan su artrit, romatizma, böbrek ve mesane taşlarında rahatlama sağlayabilir. Bu tuzlu sudan yapılan lapa, sivilceleri ve yaraları tedavi etmek için ve gut veya artrite bağlı ağrıları azaltmak için kullanılabilmektedir.

 

02 - Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır. Vücudun elektrolitlerinin yenilenmesinde ve pH dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar. Kan dolaşımını ve mineral dengesini uyararak toksik mineralleri ve rafine tuz birikintilerini giderir.

 

03 - Açlık ihtiyacını azaltarak ve ölü yağ hücrelerini ortadan kaldıran mineralleri dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

 

04 - Kaya tuzu, romatizmal ağrı ve uçuk, böcek ısırıklarından kaynaklanan iltihaplanma ve tahriş gibi birçok hastalık ve rahatsızlığı iyileştirmek maksatlı evde kullanılabilecek bir çözüm olabilir.

 

05 - Sindirime yardımcı olur ve kabızlık giderici olarak ve sindirim bozuklukları için reçete edilir. İştahı artırır, gazı giderir ve mide ekşimesini yatıştırır.

 

06 - Tükürük ve sindirim enzimlerinin vücuttaki hareketlerini korumaya yardımcı olur. Serinletici bir içecek yapmak için favori içeceğinize bir tutam kaya tuzu ve birkaç rendelenmiş nane yaprağı ekleyebilirsiniz.

 

07 - Limon suyuyla birlikte kaya tuzu tüketimi mide solucanlarını yok etmeye ve kusmayı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda gribe karşı da rahatlama sağlayabilir.

 

08 - Solunum problemleri ve sinüsten muzdarip kişiler için faydalıdır. Kaya tuzu ile gargara yapmak boğaz ağrısı, boğaz şişliği, kuru öksürük ve bademciklerin rahatlatılmasına yardımcı olur. Kaya tuzu, astım, bronşit veya diğer kulak-burun rahatsızlıklarından muzdarip hastalar için yüz buharlarında kullanılan tuzlu suyu hazırlamak için kaya tuzu suda çözülerek kullanılabilir.

 

09 - Kaya tuzu, diş beyazlatıcı veya ağız ferahlatıcı olarak kullanılabilir. Ayrıca Çankırı kaya tuzu ağızdaki mikropları öldürür. Bunun için cep taşı diye adlandırılan, saf kaya tuzundan müteşekkil ürünlerimiz bulunmaktadır.

 

10 - Banyo veya vücut tuzu olarak kullanılabilir. Rahatlatıcı bir banyo yapmak için banyo suyunuza bir çorba kaşığı kaya tuzu karıştırabilirsiniz. Kaya tuzlu suyla banyo yapmak, ödemle mücadele eder, kas ağrılarını rahatlatır, uykuyu düzenler, vücudu detoksifiye eder ve kan basıncını düşürür. Aynı zamanda stresi ve vücut ağrılarını da hafifletebilir.

 

11 - Yüksek ve düşük kan basınçlarını dengede tutarak kan basıncını dengeler. Böylece rafine edilmiş tuzlar gibi yüksek tansiyona sebep olmaz, bilakis tansiyonu denge tutmaya fayda sağlar.

 

12 - Kaya tuzunun faydalarının en şaşırtıcı olanlarından biri kas kramplarını azaltabiliyor olmasıdır. Kas krampları yaşayanlar bir kaşık kaya tuzunu suya karıştırıp kısa süre içinde rahatlamak için yudumlayabilirler.

 

13 - Kaya tuzu vücut için tüm gerekli eser elementleri sağlayarak, bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir. Aynı zamanda solunum, dolaşım ve sinir sistemlerinin de daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

 

14 - Nefes açıcıdır. Kaya tuzu mağaralarında astım tedavisi yapılıyor. Tuzlu su buharı ile astımlı, alerjik çocuklara, bronşite ve burunu ve nefesi açar.

 

15 - Kemikleri ve bağ dokusunu güçlendirebilen ve hastalandığımız zaman Çankırı kaya tuzuyla, yaptığımız bir gargara yukarıda da bahsedildiği gibi boğaz ağrılarını giderir. Diş etlerini iyileştirir.

 

Çankırı Kaya Tuzunun Saçlara Faydası Nedir?

 

Aslında bunu birçok arkadaşımız bilmese de Çankırı kaya tuzunun saçlara birçok yönüyle faydası bulunmaktadır. Temizleyici ve peeling özelliği nedeniyle şampuanlarda ve saç bakımlarında sıklıkla bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Kaya tuzunun saç için kullanılma şeklini aşağıda belirtelim:

 

Çankırı Kaya Tuzuyla Saç Kürü

 

Çankırı kaya tuzu, etkili temizleyici özelliği sayesinde, saçlardaki ölü deri hücrelerini ve kirleri doğal sağlıklı yağlara zarar vermeden gidermeye yardımcı olur. Tek yapmanız gereken şampuanınıza kaya tuzu karıştırmak. Saçınızı bu karışımla yıkayın ve kalıntıyı gidermek için soğuk suyla durulayın. Her zaman yaptığınız gibi saçınızı köpürtmeyin.

 

İkinci yöntem ise saç kreminizle birlikte Çankırı kaya tuzunu kullanmak; bunun içinde Saç kremi ve kaya tuzunu eşit miktarlarda karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışımı yarım saat saçınızda bekletin ve ardından yıkayın. Saçınıza gözle görülür oranda hacim katacaktır.

 

Çankırı Kaya Tuzunun Cilde Faydaları Nelerdir?

 

Sağlığa olan sayısız faydasının yanı sıra, temizleme ve detoksifikasyon özellikleri sayesinde Çankırı kaya tuzunun cilt için pek çok farklı kullanım alanı vardır. Cilt için kaya tuzunun faydaları öğrenildiğinde cilde özel kaya tuzu sabunu imalatı yaptık.

 

Sadece banyo ve duşta kullanabileceğiniz tuz sabunlarıyla cildinize gereken bakımı yapmış olursunuz. Ayrıca tuz sabunuyla cilt bakımı için tuz sabunu nedir? adlı konumuzu inceleyebilirsiniz. Aşağıda Çankırı kaya tuzunun cildimiz için faydaları maddeler halinde sıralandı:

 

16 - Cilt dokusunu güçlendirerek cildin daha genç ve sıkı görünmesini sağlar. Cilde tuz peelingi ile masaj yapmak cildi temizler ve arındırır, tazeler ve cildin donuk görünmesine neden olan ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır.

 

17 - Mineraller açısından zengin olan kaya tuzu, evde yapılan vücut peelingi olarak kullanılabilir. Son zamanlarda Çankırı kaya tuzu ile peeling güzellik iksiri gibi vazgeçilmezler arasına girmiştir.

 

18 - Etkili cilt temizleme özelliklerine sahiptir. Tuz taneleri, ciltteki gözenekleri herhangi bir sabun veya temizleyiciden daha iyi temizler ve cildin daha kolay nefes almasını sağlar. Bir çorba kaşığı kaya tuzunu cilt temizleyicinizle veya yüz yıkama suyuyla karıştırabilir ve ışıltılı bir cilt için yüzünüzü ovalayabilirsiniz.

 

19 - Vücudunuzu kaya tuzlu suya batırmak, tuzdaki minerallerin ve besinlerin iyonlar halinde hücrelere taşınmasını sağlayarak vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. Bu, dolaşımı artırarak cildin daha iyi görünmesini sağlayabilir.

 

20 - Cildin pürüzlü, donuk ve yaşlanmış görünmesine ciltte biriken ölü cilt hücrelerinin birikimi neden olabilir. Kaya tuzu, ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin doğal tabakasını korur, böylece cildin genç ve ışıltılı görünmesini sağlayabilir.

 

21 - Kaya tuzu tırnak altlarındaki sarılığı gidermede etkilidir. Kaya tuzunu bolca tırnaklarına sürerek ve yemek için salatalarınızda kullanarak faydasını görebilirsiniz.

 

22 - Limon suyu ve zencefil suyu ile karıştırılan kaya tuzu, her gün sabah-akşam içildiğinde cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

23 - Cildi kurutucu bir etkisi olmadığı için kaya tuzu, ayak ıslatma, ayak ovma veya el ovma maksatlı hafifçe ıslatılıp kayganlaştırılarak kullanılabilir.

 

 

 

Yukarıdaki videoyu 2. dakikadan itibaren izleyebilirsiniz. Öte yandan Çankırı Kaya Tuzunun Hiç Bilinmeyen 23 Faydası adlı konumuza son verirken, kaya tuzunun faydalarına dair başka videolar da izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz