Tuz Sabunu Nedir Fayda ve Özellikleri Nelerdir?

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 21/11/2021 0 Yorum Çankırı Tuz Bakım Ürünleri,

 

Tuz Sabunu Nedir Fayda ve Özellikleri Nelerdir?

 

Tuz Sabunu Nedir Fayda ve Özellikleri Nelerdir? Değerli müşterilerimiz, sizde takdir edersiniz ki, kaya tuzuyla sadece sofralık tuz değil, aynı zamanda kaya tuzuyla cilt bakım ürünleri, ayak bakım ürünleri ve tuz lamba imalatı da yapmaktayız. Şimdilerde herkesin merak ettiği kaya tuzu bakım ürünlerinden biri olan tuz sabunu hakkında bilgi vermeyi arzu ediyoruz.

 

Yine şunu açıkça ifade etmek gerekir ki, Yaren Tuz olarak, tüm ürünlerimiz kaya tuzundan imal edilip, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, tamamen doğal ve organik olarak üretilmektedir. Ürünlerimizin oluşma aşamasında bile harici hiçbir madde kullanılmamaktadır. Tuzumuz hangi maksatla kullanılırsa kullanılsın, rafine işlem görmemiştir. Doğada olduğu gibi tüm ürünlerimiz tamamen doğal ve saftır.

 

Tuz Sabunu Nedir?

 

Tuz sabunu dünyanın en iyi tuzu olan ve Hititlerden kalma mağaralardan çıkarılan kaya tuzunun şekillendirilmesiyle ortaya çıkan bir tuz kalıbıdır. Genelde evinizde kullandığınız standart sabun ebadındadır. Her ne kadar sabun şeklinde ve sabun büyüklüğünde üretiliyor olsa da, şimdilerde değişik şekillerde de üretime geçilmiştir. Birbirleriyle aralarında şekil dışında bir farklılık yoktur.

 

Peki, tuz sabunu neden rafine edilmeden sabun haline getirilir? Çünkü Kaya tuzu, rafine edildiği zaman içinde bulunan tüm mineralleri kaybeder. Bu nedenle de hem minerallerini hem de sağlık için gerekli özelliklerini kaybeder. Rafine edilen tuzun içinde sadece sodyum kalır.

 

Sodyum ise, vücutta ödem oluşmasına neden olur. Ama işlenmemiş yani rafine edilmemiş Kaya tuzu, bu şekilde sağlıksız bir oluşumun ortaya çıkmasını önler. Çankırı tuz sabununun en önemli özelliği ise, içinde 84 adet mineral bulunmasıdır. Bu sayede vücutta bakteri oluşumu önemli ölçüde önlenir.

 

Tuz Sabunun Faydaları Nelerdir?

 

Tuz sabunu hem cilde hem de sağlığa faydalıdır. Tuz sabunu ayrıca kötü koku oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Tuzun koku önleyici bir özelliği vardır. Bu nedenle eskiler yeni doğan bebekleri tuzlardı. Aslında Anadolu’da ve birçok yörede hala yeni doğan bebekler tuzlanır. Bunun sebebi ise çocuğun teninin büyüdüğünde bile kokmaması içindir.

 

Tuz sabunu doğaldır. Deodorant gibi koku giderici ürünlerde bulunan yan etkiler yoktur. Yapılan araştırmalar deodorantların kanser yaptığına dair bulgular ortaya koymaktadır. Oysa tuz sabununu güvenle koltuk altına sürebilir ve yine her gün güvenle kullanabilirsiniz. Üstelik gün içinde tek bir kez kullanmanız, sizi gün boyu koku ve terden korumaya yetecektir.

 

Kaya tuzu sabununu dilerseniz yüzünüzde dilerseniz de vücudunuzda kullanabilirsiniz. Seksen dört minerale sahip kaya tuzunun cildinize faydasını çok kısa zamanda görmeniz mümkün. Cildinizi hem yenileyen hem de nemlendiren kaya tuzu ile akne, siyah nokta gibi sorunlarınızdan da kurtulabilirsiniz.

 

Tuz sabunu kullanmamış olanlar cildi kurutup pul pul döküleceğini söyleseler de bu bilgi yanlıştır. Tam tersine tuz sabunu ciltteki iltihaplanmalara, kurumalara ve lekelere iyi gelip, anti bakteriyel özelliğiyle cilde yarar sağlar. Klasik sabunların aksine köpürmemesi, tuz sabununun doğallığının bir sonucudur. Sülfat içermemesi sebebiyle köpürmeyen kaya tuzu sabunu, cilde sıradan sabunlara kıyasla çok daha fazla fayda sağlar. 

 

Saçta kepeklenmeyi de önleyen tuz sabunu, teninizde bulunan bakterileri de öldürür. Böylece tuz sabunu sadece bir koku giderici değil, aynı zamanda sağlığınıza da katkı sağlayan, sizi bakterilerden koruyan değerli bir üründür.

 

Ayrıca konunun uzmanları tuz sabunun; alerjik, atopik, kuru cilt, sivilce, sedef hastalığı gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkili olduğunu, herhangi bir kimyasal madde içermeyen saf kaya tuzu sabunun, koku yapan bakterileri ortadan kaldırma özelliği ile koltuk altları için sağlıklı ve doğal bir koku önleyici olarak kullanılabileceğini ifade etmektedirler.

 

Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır?

 

Tekraren ifade etmek gerekirse tuz sabunu, diğer sabunlar gibi suyla temas ettikten sonra köpürmez. Bu nedenle cildinizi ıslatarak cildinize bu sabunu uygulayabilirsiniz. Aksi takdirde sert bir yapısı olduğu için cildinizi çizebilir. Bu nedenle isterseniz Kaya tuzunu eriterek de cildinize uygulayabilirsiniz. Fakat ıslak teninize tuz sabununu dikkatli ve bir şekilde ve yavaşça uygulamanız, teninizin çizilmemesine kâfi gelir.

 

Tuz sabununu cildinize uyguladıktan beş dakika sonra kadar, cildinizi bol su ile yıkamanız gerekir. Bu işlemden sonra her zaman kullandığınız nemlendiricinizi ve toniğinizi uygulayarak cildinize rahat bir nefes aldırabilirsiniz. Dilerseniz durulanma suyunuzu da kullanarak koltuk altınıza deodorant gibi sürebilirsiniz. Bu sayede terlediğiniz zaman kötü koku oluşumunun doğal yollarla önüne geçmiş olursunuz.

 

Tuz Sabunu Video

 

Aşağıdaki videoda Bir Diyarbakır fuarında ve sektörün kalbi adlı programda, yaren tuz yönetim kurulu başkanımız, değerli Ali Hocamız tarafından, kuruluşumuzdan bu yana ürettiğimiz ürünlerin tanıtımını ve tuz sabunun faydaları hakkında verdiği bilgileri dinleyebilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden kendi üretimimiz olan tuz sabunlarını inceleyebilir, beğendiğiniz modelden sipariş verebilirsiniz. Diğer Yaren Tuz videolarımız için ise buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Yorum Yaz