Tuz Lambası Faydaları

Yaren Tuz Lamba
Yazan . Admin 05/11/2021 4 Yorum Kaya Tuzu Lambaları,

Tuz Lambası Faydaları

Tuz lambası faydaları hakkındaki yazımıza başlamadan evvel tuz lambasının ham maddesi olan tuzun, doğallığından bahsedelim. Her şeyden önce tuz lambaları Çankırı’da yerin binlerce metre altında bulunan Hititlerden kalma tuz madenlerinden çıkarılan kaya tuzundan imal edilir.

 

Bu kaya tuzu; madenlerden adeta bir kaya bloğu şeklinde çıkarılır. Çıkarılan ve tamamen doğal olan bu tuz bloğu, hiçbir katkı maddesi eklenmeden, fabrikasyon işleme tabi tutulmadan, el emeği göz nuruyla tornadan geçirilerek ortası delinir. Ve yine el emeğiyle yontularak tuz lambasına şekil verilir.

 

Bu delinen kısma buzdolabı ampulü dediğimiz dayanıklı ve az enerji tüketen ampullerden takılır. Altına yerleştirilen tahta parçasıyla bir gece lambasına dönüşen tuz lambasının gece lambası olma özelliği bir yana, onu diğer tüm gece lambalarından ayıran önemli özelliklerinden biri, size derin bir uyku sunmasıdır.

 

Ayrıca havayı temizlemesi, ortamdaki pozitif iyonları yok ederek, yerine insanı rahatlatan, tıpkı bir akarsu kenarındaymış gibi huzurlu hissettiren negatif iyonlar yaymasıdır. Öte yandan solunum yolu hastalıklarından mustarip olan astım, bronşit ve koah gibi problemi olan insanlara rahat bir nefes aldırması onu sıradan gece lambalarından ayıran en büyük özelliklerden biridir.

 

Tuz Lambasının etkili olması kullanılan odanın büyüklüğü ve yine kullanılan tuz lambasının büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Bu yüzden sitemiz üzerinde doğal tuz lambaları (sıhhat için alacaksanız doğal olan tuz lamba modellerini öneriyoruz) büyüklüklerine göre sıralanmış ve fiyatlandırılmıştır.

 

Tuz lambası ne kadar büyük olursa, etkisi de o oranda artar. Tabi tuz lambasının bulunduğu ortamda hava sirkülasyonunu da kesmeniz gerekir. Lambanın çalıştığı ortamda hava akımı olursa, iyi hava dışarı, kötü hava içeri girer. Bu yüzden mutlaka hava akışı kesilmeli, tuz lambasının bulunduğu odanın kapı ve penceresi açılmamalıdır.

 

Ayrıca gece uyuduğunuz odada çalıştıracaksanız, uyumadan 3-4 saat önce zaten elektrik tüketimi yok denecek kadar az olan, tuz lambalarını çalıştırmanız odanızın havasını değiştirmeye kâfi gelecektir. Tuz lambasını çalıştırdığınız odada negatif iyon etkisiyle derin bir uyku çekecek, daha da önemlisi sabah uyandığınızda uykuya doymuş ve dinç bir şekilde uyanacaksınız.

 

Öte yandan Türkiye’nin ilk ve en büyük tuz lamba üreticisi olarak taklit ürünlerden sakınmanız hususunda özellikle dikkat etmenizi öneririz. Her şeyin sahtesi olduğu gibi tuz lambalarının da sahtesi üretilerek aktarlarda veya Çankırı’yla hiçbir bağı ve alakası olmayan kimi firmalar tarafından satılmaktadır.

 

Bu konuda sizlerden gelen şikâyetler doğrultusunda, sizleri bilgilendirmek zorunda olduğumuzu hissettik. Türkiye’nin en büyük ve ilk tuz lamba üreticisi olarak bu yüzden tuz lamba temininde seçici olmanızı önemle rica ederiz.

 

Öte yandan sitemiz üzerinde imalatçı bir firma olmamız nedeniyle, toptan ve perakende satışlarda, en uygun fiyata en kalite ürünü sağladığımızı da bildirmek isteriz. Yine sitemiz üzerinde kredi kartına taksit seçeneğiyle kaya tuzundan mamul olan tüm ürünlere ulaşabilirsiniz.

 

Tuz Lambayla İlgili Bilimsel Çalışma Var mı?

 

Tuz lambasının faydaları hakkındaki araştırmalarla bilinen Prof. Dr. Halilova diyor ki: “Araştırmamız sonunda Çankırı kaya tuzunun en sağlıklı, en temiz tuz olduğunu gördük. Himalaya tuzu oldukça meşhur ama yaptığımız araştırmada Himalaya tuzunda demirin fazla olduğunu gördük. Oysa Çankırı'ya has kaya tuzu, dünya üzerinde bulunan en iyi ve en doğal tuzlardan biridir”

 

Prof. Dr. Halilova kaya tuzunun insan ve hayvan sağlığı için faydalı olduğunu söyledi. Tuz mağaralarının insan sağlığı üzerindeki etkisinin ilk kez İkinci Dünya Savaşı yıllarında Almanya 'da fark edildiğini vurgulayan Halilova bilimsel araştırmalar neticesinde ulaştığı sonuçlara dair konuşmasına şöyle devam etti “Almanya'da İkinci Dünya Savaşı yıllarında insanlar mağaraları kullanıyor. Tuz mağaralarında bir süre kalan insanların astım, bronşit gibi hastalıklarının büyük oranda düzeldiği gözleniyor. Daha sonra yapılan araştırmalarda tuzun iyi geldiği görülüyor”

 

 

Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?

 

Tuz lambalarının sağlığa olan faydaları, çalıştıkları zaman bulundukları ortama yaydıkları negatif iyonlar vasıtasıyladır. Tuz lambaları, negatif iyon yayarlar. Böylece, havanın nötrleşerek temizlenmesini sağlarlar.

 

Tuz Lambası, "Negatif İyon" yayarak iç mekânlardaki hava kalitesini arttırır. Doğal bir negatif iyon jeneratörü olan bu lambalar gerçek anlamda "Havanın Vitamini” dediğimiz, negatif iyon üretme kaynağıdır. Aşağıda tuz lambasının faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 

 • Fiziksel yorgunluğun giderilmesini destekler.
 • Migren gibi baş ağrılarına iyi gelir.
 • Akciğerlerin kapasitesini yükseltir.
 • Solunum problemlerini iyileştirir.
 • Canlılık, zindelik verir.
 • Alerjileri yok etmeye yardımcıdır.
 • Bulunduğu ortama negatif iyon yayar.
 • Soğuk algınlığı ve gribi azaltır
 • Romatizmal hastalıklara fayda sağlar.
 • Stres, uykusuzluk ve ağrılara iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Daha dinç uyanırsınız
 • Geceleri uyumanızı kolaylaştırır.
 • Bebeklerin gelişimi için temiz hava sağlar.
 • Daha iyi bir genel sağlık ve refah duygusu.
 • Çalıştığı odada uçuşan tozu temizler.
 • Çocuklarda ruhsal ve fiziksel gelişim sağlar.
 • İşte verimi ve konsantrasyonu arttırır.
 • Astıma, koaha ve Bronşite iyi gelir.
 • Sakinleşmeye ve gevşemenize yardımcı olur.

 

Unutmamak gerekir ki; Yüksek enerji ve pozitif bir ruh hali için negatif iyon gereklidir. Sağlığa faydaları nedeniyle birçok ülkede negatif iyon yayan cihazlar kullanılmaktadır. Bunların çoğu insan yapımı makinelerdir. Tuz Lambaları bu cihazlara göre çok daha uygun fiyatlı, bakımı kolay, göze ve ruha hitap eden doğal bir alternatiftir.

 

Çankırı ili sınırları içerisindeki tuzun araştırmaları yapılmış ve dünyaca ünlü kişiler tarafından da onaylanmıştır. Sitemizdeki tuz ürünleri kendi imalatımız olup, sağlık açısından herhangi bir başka etken oluşturacak madde kullanılmadan Yaren tuz güvencesiyle imal edilmektedir.

 

Tuz Lambası Neden Gerekli?

 

Evimizde, ofisimizde veya iş yerimizde kullandığımız elektrik aletler ve mikrodalga fırın, televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi ev aletleri çevreye yüksek frekansta elektrik yayarlar. Bu insan vücudunun doğal elektrik frekansından oldukça yüksektir.

 

Böylelikle evlerimiz bilgisayar, televizyon gibi cihazların yaydığı pozitif yüklü iyonlarla dolar. Özellikle saatlerce bilgisayarın karşısında çalışma ya da televizyon seyretmek insanda sinirlerin gerilmesine ve uykusuzluklara sebep olur.

 

Ayrıca bu yüksek düzeydeki elektrik yüklü, vücutta bazı saldırgan maddelerin özgürleşmesine sebep olur. Özgürleşen bu saldırgan maddeler hücrenin genetik yapısına saldırarak bozarlar ki, bu vücutta kanser oluşmasına sebep olabilir. Çevreye yayılan aşırı elektrik yükünden çocuklardan daha çok yetişkinler etkilenir.

 

Ruhen ve fiziken pozitif yüklü iyonların insanları saldırganlaştırdığı ve hasta ettiği aşikâr bilinirken, tuz lambalarının yaydığı negatif iyonlarda insanda tamamen zıt etki yapmaktadır. Böylece insanlar negatif iyon yüklü bir ortamda daha sakin, daha huzurlu, daha anlayışlı, dinlenmiş, dinç ve daha rahat hisseder.

 

Ayrıca tuz lambası nemli ortamlarda oluşan kas ve eklem ağrılarını da büyük ölçüde azaltmaya yardımcıdır. Bu sebeple kas ve eklem ağrıları olan kişiler tuz lambası kullanarak ağrılarını azaltabilir. Nitekim tuz lambaları ortamda bulunan nemi kendi üzerine çekerek, çalıştığı ortamın fazla nemli kalmasının önüne geçer.

 

Tuz Lambası Nasıl Kullanılır?

 

Tuz lambasını uyumadan birkaç saat önce fişe takın. Ve odanın kapısını penceresini kapatarak hava akışının sonlanmasını sağlayın. Uyumak için odaya girdiğinizde tuz lambasını söndürmeyin. İçindeki lamba yanmaya devam etmelidir. Tuz lambasının faydası için mutlaka lamba ışığının yanması gerekir. Gün ışığında da lambası açık vaziyette kullanabilirsiniz. Elektrik tüketimi minimum seviyededir. Buzdolabı lambası kadar düşük bir enerji tüketir.

 

Ayrıca odanın kapı ve penceresi kapalı olursa etkisini her nefes alışınızda hissedersiniz. Her gün nemli bir bez ile sileceğiniz tuz lambasının hem etkisini artırırsınız, hem de odanın içinde bulunan alerjenleri tuz lambasının üzerinden temizlemiş olursunuz. Çünkü ortamda bulunan toz, polen ve havada uçuşan zararlı maddelerin tamamı tuz lambasının üzerinde birikir.

 

Tuz Lambasının Faydaları Hakkında Açıklama

 

 

Yukarıdaki videoda Yaren Tuz Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Hocamız Tuz lambasının faydaları hakkına bilgi verirken görülüyor. Ve şimdi tuz Lambasının faydaları adlı konumuza son verirken, Tuz lambaları hakkında başka videolar izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz

 

4 Yorum

Birce Günaşlı:
04/01/2022, 05:41:07 AM
Cevapla

Sizden 7 kiloluk büyük boy iki tane tuz lambası aldım, ikisini de kullanıyorum. gerçekten tuz lambasının faydasını gördüm, şimdi herkese sizi tavsiye ediyorum.

Mahmut Huzur:
25/11/2022, 06:58:56 AM
Cevapla

Odanın havasını tertemiz ediyor. Özellikle sabahları çok dinç uyanıyorsunuz. Fakat tuz lambasını kullandığınız odanın kapısını kapatmanız gerek.

Sibel Gül:
18/01/2023, 11:09:58 PM
Cevapla

Yeğenim astım hastasıydı ona aldık. "tuz lambasının çok faydasını gördüm" dedi

Nesibe Boylu:
27/04/2023, 04:31:51 AM
Cevapla

en büyük doğal tuz lamba modelini alın. odanın pencerenin kapısını kapatın. lambayı çalıştırın ve hiç kapatmayın bir kaç saat sonra odaya girdiğinizde odanın havasının değiştiğini ve odanın farklı bir havası olduğunu hissedeceksiniz.

Bir Yorum Yaz