Tuz Lamba Nedir?

Yaren Tuz LambaTuz Lamba Nedir?


Bu konumuzda tuz lamba nedir? Tuz lamba kullanım şekli, tuz lambasının faydaları, negatif iyonlar ve solunum yollarına bağlı hastalıkları önleme gibi herkesin merak ettiği konuları ele alacağız. Tuz lamba toprak altındaki binlerce metre derinlikte bulunan tuz madenlerden çıkarılan tuz bloklarının, herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmadan, elle yontularak şekil verildikten sonra içlerinin oyulup bir ampul yerleşilmesi sonucu gece lambası gibi kullanılan ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelen doğal bir üründür. Bu ürünün en büyük özelliği havayı temizleme özelliğidir. havanın vitaminleri dediğimiz negatif iyonları bulunduğu ortama yayarak havayı temizler. Şİmdi sözü daha fazla uzatmadan en çok merak ettiğiniz diğer başlıklara geçelim. 


Tuz Lamba Kullanım Şekli


Eksi iyon, havanın vitaminleri olan moleküllerdir. 2-3 kilogramlık bir tuz lamba, yeterli ısıya ulaştığında 10m² lik bir mekanın havasını %300 oranında daha temiz hale getirir. Tuz lambasının içersinde 15 watt'lık fırın ampülü bulunmaktadır. 15 watt'lık ampül kaya tuzunun yeterince ısınmasını sağlamaktadır. Gece yatmadan önce tuz lambasını yakıp sabah kalktığınızda söndürmeniz yeterlidir. gayet taasarruflu olan ve elektik tüketmeyen bu ampül sayesinde tuz ısınır ve havaya negatif iyon yayarak ortamdaki kirli havayı temizler havada uçuşan toz kir ve polen gibi rahatsız edici maddeleri üzerinde toplar. Böylece tertemiz bir ortamda uyumuş, uykunuzu almış ve dinlenmiş olarak uyanırsınız.


Tuz Lambasının Faydaları


Tuz lambasının yaydığı negatif (-) eksi iyonlar, havadaki tozları, polenleri ve bakterileri temizler. Bunun yanı sıra alerjik rahatsızlıklara, astım hastalarına, bağışıklık sistemi zayıf olanlara, soğuk algınlığına, migren sorununa, saman nezlesine, mevsimsel rahatsızlıklara ve horlama problemlerine de bire bir faydaları bulunmaktadır. Havadaki koku ve nemi azaltır, rahat bir uyku ortamı sağlar, sigaranın etkilerini azaltır ve ayrıca yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.


Tuz lambası çalıştığı müddetçe, bir şelalenin başında dinlenirken hissettiğiniz huzur ve rahatlığı yaydığı negatif iyonlarla evinize getirir. Nitekim şelale ve ırmak kenarlarında yine doğal olarak bolca negatif iyon bulunmaktadır. Böyle yerlerde huzurlu ve rahat hissetmenizin sebebi de budur. Tuz lambasının faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bloğumuzdaki konuları inceleyebilir veya tuz lambasının faydaları hakkında yazdığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.


Negatif İyon Nedir?


Negatif iyonlar bizim soluduğumuz, kokusu ve tadı olmayan moleküllerdir. Yüksek konsantrasyonlarda doğada dağ, şelale, deniz kenarı ve ormanlarda bulunur. İnsanların kendilerini yenilenmiş hissetmelerine, daha enerjik olmalarına yol açar ve bu da stresi, depresyonu azaltır. Bugün içinde yaşadığımız evler ve ofisler negatif iyonları içeriye alamıyor. Bilgisayarlar, florasan ışıklar havalandırma sistemlerinden gelen suni hava ve modern bina yapımında kullanılan malzemeler yoğun bir pozitif iyon üretimine yol açıyor. Pozitif iyonlar bizim kendimizi yorgun, depresif ve sinirli hissetmemize sebep olabilir.


Bilimsel araştırmalara göre negatif iyon içeren ortamlar saman nezlesi, astım, mevsimsel depresyon, yorgunluk ve baş ağrısı belirtilerini hafifletiyor. Ayrıca negatif iyon içeren ortamlarda hareket kabiliyeti artıyor, iş performansı yükseliyor, zihinsel fonksiyonlar düzeliyor ve hata oranları düşüyor. Columbia Üniversitesi ve New York Eyalet Psikiyatri Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda yüksek yoğunlukta negatif iyon içeren ortamlar mevsimsel depresyon SAD, hastalığında antidepresan etkisi yapıyor.


Mevsimsel Depresyon yaşayan 25 kişi bir ay boyunca her sabah havaya negatif iyon yayan bir aletin önünde yarım saat oturmuş. Deneklerin yarısı alçak dozda negatif iyonlu bir ortamda, diğer yarısı ise yüksek dozda negatif iyonlu bir ortamda oturmuşlar. Yüksek düzeyde negatif iyon tedavisi görmek Prozac ve Zolof gibi ağır antidepresan almak kadar etkili oluyor ve ilaçların doğurduğu hiçbir yan etki olmuyor.


Negatif iyonlar solunum yollarına bağlı hastalıkları önlemede etkili


İsviçre de bir tekstil üretim tesisinde yapılan araştırmada iki 60 m² lik odaya negatif iyon makineleri yerleştirilmiş. Her odada 22 çalışan bulunuyormuş. Bir odada çalışma süresince negatif iyon makinesi açık konumda çalışır haldeyken diğer odadaki makine çalıştırılmamış. Ancak ikinci odadaki çalışanlar kendilerinin negatif iyonu arttırılmış bir odada olduklarına inanıyorlarmış. Altı ay süren bu araştırma sonunda negatif iyon makinesinin çalıştırıldığı odadaki çalışanlarda toplam 22 iş günü kaybı olmuş. Diğer odada ise toplamda 64 iş günü kaybı yaşanmış. Bir ay süren grip salgınında birinci grupta toplam 3 gün iş kaybı olurken, ikinci grupta toplam 40 gün iş kaybı yaşanmş. ( Stark, 1971).


Sigaranın etkileri negatif iyonla azalıyor.


Boğazımızda bulunan ve toksinlerin solunum yollarındaki hassas organlara geçmesine engel olan tüylerde sigara dumanının bıraktığı etkiyi yüksek dozda negatif iyon ile nötrilize edebiliyoruz. Bu tüyler ne kadar hızlı hareket ederlerse o kadar etkili oluyorlar. Ancak sigara dumanı bunları yavaşlatıyor ve bedenin kansere yol açan kirlerden korunmasına engel oluyor. Yapılan testlerin sonucunda yüksek düzeyde negatif iyon içeren hava bu tüylerin hareketini tekrardan normale dönüştürüyor. ( Soyka, 1991 )


Negatif iyonla pozitif bir enerji ve olumlu bir yaklaşım.


Ev içi ortamlarda yoğun bir şekilde bulunan pozitif iyonlar aşırı serotonin salgılanmasına yol açar. Seratonin bedenin zihinsel, duygusal ve fiziksel stres ile baş edebilmesini sağlayan bir nöroiletkendir. Aşırı üretildiğinde öncelikle hiperaktivite yaratır ki bu da anksiyeteye yol açar ve bazen depresyona da sebep olabilir. Negatif iyon tedavisinin aşırı seratonin salgılanmasını önlediği ve bazı vakalarda depresyonu hafiflettiği görülmüştür. ( Krueger, 1957 )


Negatif iyonlar bizim daha iyi bir uyku uyumamıza yardımcı olur.


1969 yılında Fransız bir araştırmacı seratoninin aşırı üretilmesinin uykusuzluğa ve kabuslara yol açtığını göstermiş. Uyku bozukluğu yaşayan bir grup insanda negatif iyon yaratan bir hava temizleme cihazını kullandırmanın daha rahat uyumalarını sağladığını görmüştür. ( Soyka, 1991 ).


Bilim adamları ve doktorların görüşleri:


Dr. Krueger : Günün birinde, bugün kapalı alanlardaki sıcaklık ve nemliği düzenlediğimiz gibi iyon seviyesinde düzenleme ihtiyacında olacağız

Dr. E.R. Holiday : Eksi iyonlar havanın vitaminleridir.

Dr. Komblueh : Eksi iyonlar çok acı çeken hastaları sakinleştirdi.

Dr. Roberth Me Gowan : Eksi iyonlar yanıkları daha çabuk kurutup, daha az yara iziyle kısa sürede iyileştirir.